Ostatnia aktualizacja 2 lipca 2023 przez Redakcja

Nie ma brzydkich kobiet, choć to powiedzenie jest bardzo rozpowszechnione to niestety nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Możemy się oszukiwać odnośnie własnej urody albo ją zaakceptować i działać w oparciu o to co natura nam dała. Wciąż powszechnie nie wypada głosić tezy, że brzydkie kobiety istnieją, ale coraz więcej Pań patrzy na siebie samokrytycznie i potrafi realnie ocenić swoją urodą. Mówienie komuś, że jest brzydki nie ma nic związanego z kulturą i nie powinno mieć miejsca. Należy jednak zaakceptować, że nie jest się Scarlett Johansson czy Angeliną Jolie i żyć dalej. Jakie kobiety uważane są za brzydkie i ile prawdy jest w stwierdzeniu, że nie ma brzydkich kobiet?

Uroda a bycie brzydkim

Przy tworzeniu naszych artykułów staramy tworzyć się je z dala od emocji i personalnych opinii autorów tekstów. Tak jest i tym razem, postaramy się zahaczyć o najważniejsze aspekty tematu zaspokajając Twoją ciekawość.

Warto zacząć od przytoczenia definicji urody i tego jak jest pojmowana. Według współczesnego słownika języka polskiego:

Uroda to całokształt zewnętrznych fizycznych cech człowieka uznawanych za piękne.

Jak widać uroda jest tutaj przedstawiona jako pojęcie nacechowane pozytywnie. Nie ma sztywnej definicji mówiącej co wpływa na urodę lub jej brak.

Ma to swoje przełożenie w polskiej mowie, gdzie przymiotnik „urodziwa” odnosi się do kobiety uważanej za piękną. Po drugiej stronie mamy wyrażenie „nieurodziwa” czyli kobieta pozbawiona urody.

W żadnym z tych pojęć nie jest zawarte określenie „brzydki”, które można rozumieć jako:

 • Taki, który się nie podoba
 • Naganny,
 • Nieprzyzwoity,

Samo określenie „brzydki” jest pojęciem subiektywnym, podobnie jak uroda i może odnosić się nie tylko do urody, ale i nagannego zachowania niespełniającego powszechnych norm.

Skupiając się na samym wyglądzie należy uznać, że „brzydki” oznacza:

 • Nieładny,
 • Pozbawiony piękna

Uroda i brzydota są pojęciami przeciwstawnymi, odnoszącymi się głównie do wyglądu, ale w przypadku brzydoty zahacza ona również o zachowanie.

Cechy brzydkiej kobiety

Zwykło się mawiać, że mężczyźni to „brzydka płeć” i nikt nie zastanawia się na uczuciami panów. Już samo generalizowanie konkretnej grupy ludzi wydaje się być niezgodne ze współczesną poprawnością polityczną a mimo to nikt nie podnosi tego tematu w mediach.

Kobietom od dziecka powtarza się, że są piękne, ciężko wyobrazić sobie, że dorosła osoba mówi dziecku, że to to jest brzydkie.

Problem zaczyna pojawiać się, gdy dorastamy i zaczynamy zdawać sobie sprawę jak widzą nas inni rówieśnicy. Jeśli mamy szczęście i trafiliśmy do fajnej szkoły, gdzie się nie śmieje z naszego wyglądu to same musimy się domyślić, że nie należymy do najbardziej urodziwych.

Koleżanki poznają chłopaków a my mamy problem z zawieraniem znajomości. Może to świadczyć o naszym zamknięciu, ale brak zainteresowania płci przeciwnej to jeden z podstawowych powodów pozwalających się domyślać, że jest się mało atrakcyjną.

Pewien portal randkowy o wdzięcznej nazwie „BeautifulPeople” przeprowadził wśród swoich użytkowników ankietę, w której mieli określić jakie profile są odrzucane i uważane przez nich za brzydkie.

Za brzydkie cechy u kobiety zostały uznane:

 1. Małe usta i problemy z uzębieniem,
 2. Otyłość,
 3. Niski wzrost,
 4. Mało atrakcyjna skóra,
 5. Monobrew, wąsy, zarost,
 6. Brzydki nos,
 7. Zaniedbane włosy,
 8. Zła postawa,
 9. Długie i zaniedbana paznokcie,
 10. Zbyt wychudzona sylwetka.

Jak widać na 2 i 10 miejscu znalazły się dwie skrajności, jednak to co najistotniejsze, sporo ze wspomnianych wad podlega korekcje.

Problemy z ustami i uzębieniem

Czy kobiety z małymi ustami z góry są uważane za brzydkie? Oczywiście nie, choć prawdą jest, że obecne standardy piękna wskazują na duże i pełne usta, to są one jedynie dodatkowym atutem.

Zdecydowanie większe znaczenie ma stan uzębienia jakby to nie brzmiało. Należy pamiętać, że ankieta była przeprowadzana w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest kult białych i równych zębów.

Otyłość lub nadwaga

Można się oszukiwać, że duże jest piękne, że to przebrzydłe firmy lansują zgrabne kobiety w mediach, ale prawda jest taka, że panowie nie przepadają za kobietami z nadwagą.

Dobra informacja jest taka, że ten aspekt swoje wyglądu można poprawić a zrzucenie kilku będzie nie tylko dobre dla naszej urody, ale i zdrowia.

Niski wzrost

Ten punkt jest bardzo subiektywny, gdyż wielu panów lubi niskie kobiety. Uważa je za bardziej urocze co ma swoje potwierdzenie chociażby w postrzeganiu kobiet z Azji jako atrakcyjnych.

Oczywiście wpływ na to mają również inne czynniki, ale ze wzrostem nic się nie zrobi i należy to zaakceptować.

Brzydka skóra

Może być dla Ciebie zaskoczeniem na jakie rzeczy zwracają uwagę faceci. Wbrew pozorom duże piersi i zgrabny tyłek to nie najważniejsze elementy wyglądu.

Skóra pokazuje, czy jesteśmy zdrowi, może być kojarzona z odzwierciedleniem stylu życia. Mężczyźni nie przepadają za zmianami skórnymi jak tłusta cera, przebarwienia, trądzik czy zbyt sucha skóra.

Zarost

Twarz odgrywa kluczową rolę w tym czy uważa się nas za pięknych czy za brzydkich. Dlatego panie tyle czasu spędzają nad makijażem twarzy, chcą jak najbardziej podkreślić jej walory i przykryć niedoskonałości.

Monobrew czy zarost o elementy kobiecego wyglądu, które bardzo negatywnie wpływają na postrzeganie urody. Posiadania takich cech sugeruje facetom, że kobieta nie dba o siebie i z miejsca dyskwalifikuje je jako potencjalne partnerki.

Brzydki nos

Operacje pomniejszania lub korekcji nosa należą do jednych z najczęstszych operacji plastycznych na świecie. Niezależnie w jakim kraju się znajdziesz, kobiety podejmują się takich zabiegów dla swojej wygody i w celu podniesienia atrakcyjności.

Zaniedbane włosy

Kolejne na liście są zaniedbane włosy, co tylko pokazuje jak istotne jest to, aby kobiety o siebie dbały. Nie każda z Pań ma gen do gęstych włosów, ale zdecydowana większość może zadbać o to aby te nie były kolejnym powodem do przechylenia szali na stronę „brzydka”.

Zła postawa

Zgarbiona sylwetka i ramiona wypuszczane do przodu od pisania na klawiaturze? Taka postawa jest mało atrakcyjna, wyprostowana sylwetka nie tylko symbolizuje zdrowie, ale również pewność siebie.

Zaniedbane paznokcie

Kolejny punkt, który mówi o zaniedbaniu dotyczy paznokci. Mężczyźni zwracają głównie uwagę na to czy te są czyste, ocinane (nie obgryzane) i nie przypominają szponów.

Wychudzona sylwetka

Czasy, w których modelki stąpające po światowych wybiegach były uznawane za piękne dawno minęły. Obecnie panowie cenią sobie kobiece kształty.

Wiele z wymienionych przykładów jest do poprawy na już, inne wymagają nieco więcej czasu a niektórych nie będziemy w stanie zmienić. Pozostaje tylko pytanie czy tak właściwie trzeba się zmieniać?

Nie ma brzydkich kobiet

Możliwe, że kojarzysz kampanie reklamowe, w których mówi się „przechodniom”, że są piękni. Ci się uśmiechają, przytulają do osób, które to mówią czy nawet płaczą ze wzruszenia. Czy takie kampanie działają? Zapewne tak inaczej nie byłyby przeprowadzane.

To tylko jeden z przykładów na to, że komplementy nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością.

Jednym z najpopularniejszych powiedzeń odnośnie urody jest:

Nie ma brzydkich kobiet są tylko leniwe – Helena Rubinstein

Wypowiedź z nurtu „każdy jest piękny”, nikomu nie zabraniamy mieć takich poglądów, ale sama wiesz najlepiej jaka jest prawda. Helena Rubinstein była uważana za atrakcyjną kobietę, która pracowała w branży kosmetycznej.

Takie teksty były jej na rękę i co ciekawe są głównie powtarzane przez kobiety, które są atrakcyjne.

To powiedzenie okazało się na tyle mocne, że przez lata sugerowanie, że nie wszystkie kobiety są ładne było oznaką bractwa i chamstwa.

Dziś coraz więcej kobiet mówi głośno, że nie chce być zagłaskiwana przez nic nieznaczące komplementy. Panie mają coraz większą samoświadomość i nie boją się mówić co myślą, zwłaszcza na swój temat.

Powiedzenie Heleny bywa parafrazowane:

 • Nie ma brzydkich kobiet, są tylko kobiety, które nie wiedzą, że są piękne – Vivien Leigh,
 • Nie ma brzydkich kobiet, jest tylko za mało wódki,
 • Nie ma brzydkich kobiet, są tylko niedoinwestowane.

Pomijając cytat o zabarwieniu komediowym, wszystkie kolejne próbują przekonać kobiety, że są piękne tylko muszą o siebie zadbać. To myślenie życzeniowe nie jest dobre, akceptacja własnych wad jest bardzo ważna, o ile ich nie wyolbrzymiamy.

Czy brzydkie kobiety mają gorzej?

Dyskryminacja na tle wyglądu istnieje i ma coraz większe żniwo, szczególnie w krajach azjatyckich. Tamtejsza kultura to kultura terroru piękna. Niestety wiele kobiet chcąc mieć lepsze życie decyduje się na operacje plastyczne, dzięki, którym łatwiej im znaleźć pracę czy partnera.

W kulturze europejskiej wygląd wciąż ma mniejsze znaczenie od kompetencji. Naturalnie znajdą się patologiczne firmy, które faworyzują ładne osoby z pominięciem ich realnych kompetencji. Na szczęście nie jest to normą i nic nie wskazuje, aby miało ulec to zmianie.

Aspekt zawodowy jest istotny, ale uroda ma bezpośrednie przełożenie na relacje międzyludzkie, które są niezmiernie ważne. Niestety, ale ładne dzieci mają łatwiej, później ta sytuacja się nie zmienia.

Brzydkie kobiety i brzydcy mężczyźni ciężej nawiązują znajomości nawet jeśli te mają być typowo koleżeńskie. Jednak u panów wygląd ma mniejsze znaczenie, gdyż inni faceci wybierając swoich kolegów przywiązują dużo mniejszą uwagę do tego jak ktoś wygląda.

Nie lubimy generalizowania, tak samo jak piękni ludzie nie zawsze są pustakami bez osobowości tak samo brzydcy nie zawsze mają do zaoferowania ciekawy charakter.

Jeśli nie masz genu urody, ale reprezentujesz sobą pewne wartości a do tego dokładasz pracę nad sobą i poczucie humoru zapewne znajdziesz ludzi, którzy to zauważą.

Gorzej, gdy jesteś zakompleksioną osoba, która odpycha ludzi nie tyle wyglądem co sposobem bycia. W takiej sytuacji bez zmiany nastawienia nie zrobisz kroku ku polepszeniu swojej sytuacji.

Co może zrobić brzydka dziewczyna?

My Ci nie powiemy, czy jesteś brzydka, nie mamy Twoich zdjęć i kultura osobista zabrania nazywać tak ludzi.

Nikt nigdy nie powinien usłyszeć, że jest brzydki, jeśli takie słowa padły w Twoją stronę to współczujemy i zalecamy się odciąć od osób, które tak Cię traktują.

Brzydką możesz nazwać się tylko Ty a i tak nie powinnaś tego robić. Zaakceptowanie swoich wad – tak, ale samobiczowanie – nie.

 • Nie bądź zbyt krytyczna – wiele kobiet wyolbrzymia swoje wady, nie rób tego, daj sobie większy margines.
 • Pracuj nad sobą – jak pokazaliśmy wiele cech brzydkiej kobiety jest możliwych do wyeliminowania.
 • Wyeksponuj mocne strony – nawet jeśli całościowo Twój wygląd nie czyni cię najpiękniejszą z kobiet, to zapewne masz atuty, które warto wyeksponować. Tyczy się to zarówno cech fizycznych jak i personalnych.

To jak jesteśmy postrzegani w pewnym stopniu zależy od nas samych. Nie zmienimy naszego wzrostu czy struktury twarzy (w naturalny sposób), ale możemy zadbać o siebie i powalczyć o własne szczęście.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
100 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %