Ostatnia aktualizacja 28 września 2023 przez Redakcja

Facet przestał się odzywać a ty siedzisz jak trusia i zastanawiasz się czy napisać? Jak się okazuje w takiej samej sytuacji są dziesiątki kobiet w Polsce i na całym świecie. Artykuł pisany jest przez faceta, więc będziesz mieć spojrzenie drugiej strony na omawiany problem. Powodów, dla których facet milczy może być naprawdę wiele. Jedne bardziej usprawiedliwiają jego zachowanie inne pokazują, że nie jest osobą, za którą powinnaś płakać. Czy milczenie oznacza koniec? Czy wypada napisać, a jak tak to co? To tylko niektóre pytania, na które postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Dlaczego facet milczy?

Żeby móc odpowiedzieć na pytanie, czy napisać do faceta, który przestał się odzywać, musimy zastanowić się nad możliwymi przyczynami braku odzewu od mężczyzny.

Nie jesteśmy w stanie w jednym artykule omówić wszystkich możliwych sytuacji. Sama zastanów się, który z poniższych punktów jest najbardziej prawdopodobny w Twoim przypadku.

Czy napisać do faceta który przestał się odzywać?

Pierwsza randka była weryfikacją

Rozmawiacie ze sobą przez aplikację randkową i wydaje się, że świetnie się dogadujecie. Macie wspólne tematy, podobne poczucie humoru, po prostu nadajecie na tych samych falach.

Pod kilku dniach, tygodniach czy miesiącach postanawiacie się spotkać. Zakładamy, że nie oszukiwaliście ze zdjęciami i wyglądacie tak jak w aplikacji.

Umówiliście się na rozmowę, spacer po parku i wizytę w kawiarni. Luz, który emanował w waszej internetowej relacji nie przekłada się na spotkanie twarzą w twarz.

Zaczynacie jakiś temat, ale okazuje się, że zamiast rozpoczynać on kolejny prowadzi do niezręcznej ciszy i rozmowa musi zaczynać się od początku.

W trakcie randki pojawiają się gesty, zachowania czy wygłaszane opinie, które nie pasują do wizerunku jaki wyrobiła sobie jedna osoba o drugiej.

Możliwa jest również sytuacja, którą trudno ubrać w słowa a polega na niedopasowaniu, które trudno zdefiniować.

Rozchodzicie się do domów, wiesz, że nie było najlepiej, ale w końcu tak fajnie się wam rozmawiało więc, czekasz na informację zwrotną, ale się nie doczekujesz.

Czy w takim przypadku napisać do faceta, który przestał się odzywać? Z dużą dozą prawdopodobieństwa, będzie to strata czasu, gdyż facet uznał, że ciągnięcie znajomości nie ma sensu.

Niestety wielu mężczyzn, nie stać nawet na napisanie „Dzięki za randkę, ale chyba jednak nie nadajemy na tych samych falach. Najlepiej będzie, jak będziemy szukać dalej.”

Nie chcemy się bawić w procentowe określanie szans, że otrzymasz wiadomość. Uznaj, że jest to wystarczająco wysoki procent by kontynuować szukanie drugiej połówki.

Randka nie była tak udana jak myślisz

W kwestii samych uczuć po randce warto wspomnieć jeszcze o różnych odczuciach jakie mogą mieć obie strony.

Z twojej perspektywy mogła to być idealna randka, śmialiście się, facet był szarmancki, miły i angażował się w rozmowę. Problem w tym, że czasem takie zachowanie można pomylić z dobrym wychowaniem.

Nie chciał dać po sobie poznać, że coś w randce mu nie pasuje. Przez grzeczność nie zakończył randki choć miał na to ochotę dużo wcześniej.

Może się tak dziać, zwłaszcza gdy jesteś skupiona na sobie i ciągle nawijasz. Mogłaś przytłoczyć faceta strumieniem słów wylewających się z Twoich ust. Takich drobnych niuansów może być więcej, każda osoba jest inna i ciężko zdefiniować co mogło zadziałać w Twojej sytuacji.

W takiej sytuacji warto napisać do faceta i zapytać, dlaczego się nie odzywa, bo z Twojej perspektywy randka była udana i liczysz na powtórkę. Lepsze jest otrzymać negatywną odpowiedź niż siedzieć i zastanawiać się czy odpisze.

Jest narcyzem

osobowosc narcystyczna

Każdy z nasz ma elementy narcystyczne, czy to odnośnie swojego wyglądu, wychowania, wyższości poglądów czy inteligencji. Jednak niektóre osoby przeginają tworząc swoje zachowanie toksycznym.

Co ciekawe możesz nie mieć świadomości, że facet, z którym się spotkałaś był taką osobą. Narcyz niekoniecznie musi mówić jaki to jest wspaniały, może chcieć sprawić abyś ty tak o nim myślała.

Takie osoby cieszą się Twoją atencją, robią wszystko byś pragnęła kolejnego spotkania. Chcą, żebyś co chwilę odświeżała aplikację i sprawdzała „czy ten fantastyczny facet” nie odpisał.

Zrozumienie takiego zachowania jest bardzo ciężkie i nie warto poświęcać na to czasu.

Najgorszym co możesz zrobić w takiej sytuacji jest napisanie pierwszą. Niestety nie ma dobrego sposobu na określenie czy osoba, z którą się spotkałaś należy do grona narcyzów, więc jeśli naprawdę randka ci się podobała, warto zaryzykować.

Facet nie wie, jak zareagować

Z perspektywy kobiety randka mogła być udana, ale w głowie faceta może pojawić się masa pytań.

 • Czy ta chwila ciszy była spowodowana tym co powiedział?
 • Czy to, że nie śmiałaś się z jednego żartu, oznacza, że byłaś zażenowana?
 • Czy to, że nie wiele się odzywał nie zostało przez Ciebie źle odebrane?

Mężczyźni, zwłaszcza Ci bardziej emocjonalni naprawdę potrafią analizować najdrobniejsze szczegóły. Wskazuje to również na brak pewności siebie, co nie musi z góry być czymś złym, a pokazuje, że zależało mu na tym spotkaniu.

Daj mu kilka dni na przetrawienie tematu, jeśli się nie odezwie w ciągu tygodnia przejmij inicjatywę.

Jesteś natarczywa

Wielu mężczyzn nie narzeka na życie singla, spotkanie z Tobą jest okazją do zmiany życia, na którą są gotowi, ale łatwo można tą gotowość zniszczyć.

Jeśli spotykacie się od jakiegoś czasu, ale wasz związek nie jest jeszcze trwały i facet przestał się odzywać albo mocno ograniczył kontakt bez istotnego powodu możliwe, że za mocno wchodzisz do jego życia.

Dzielenie się waszymi spotkaniami w social mediach, spotkania kilka razy w tygodniu, ciągłe dzwonienie czy pisanie wiadomości może sprawić, że facet będzie czuł się osaczony i będzie chciał odpocząć.

W idealnym świecie powinien Cię poinformować, że wasza znajomość jest zbyt intensywna, ale w praktyce wielu mężczyzn woli uciekać od problemów niż je rozwiązywać.

Czy napisać do faceta, który przestał się odzywać z bliżej nieokreślonego powodu?  Oczywiście, że tak, w końcu masz prawo wiedzieć z czego wynika urwanie kontaktu.

Czy milczenie faceta oznacza koniec?

Uwierz nam, że wymienianie powodów, z których facet się nie odzywa mogłoby trwać dużo dłużej, dlatego poczyniliśmy o tym osobny artykuł.

Za nim zaczniesz snuć złe myśli, milczenie faceta nie musi oznaczać końca znajomości, nawet jeśli ta była ograniczona do jednej randki.

Ludzie są różni i różnie podchodzą do relacji damsko męskich. Niektóre osoby nie potrafią prawidłowo reagować i odczytywać uczuć drugiej osoby.

Nawet nie chodzi tu o empatię, co po prostu przeprowadzenie procesu myślowego, polegającego na zastanowieniu się co może czuć druga osoba.

Wiele kobiet panikuje, gdy facet nie odpowie w ciągu 24 godzin, a co tu kryć wielu mężczyzn potrafi przeciągać ten termin.

Musisz wiedzieć, że mężczyźni karmieni są bzdurnymi poradnikami mającymi pomóc znaleźć dziewczynę. Można w nich wyczytać np. zasadę 3 dni, która mówi, żeby nie odzywać się do dziewczyny przez 3 dni, aby zgrywać zajętego i wzbudzić jej tęsknotę.

Niestety takich głupot jest więcej, co nie usprawiedliwia mężczyzn, bo wypada skontaktować się w ciągu 24 godzin, ale warto mieć na uwadze, że milczenie faceta nie oznacza końca relacji.

Czy wypada napisać do faceta?

Społeczne normy wykształciły jasny podział ról w relacjach mężyczna-kobieta. To facet ma zabiegać o zainteresowanie i to on ma inicjować spotkania.

Tylko z powodu wtłoczonych przez odgórne społeczne normy do naszych głów określonych zachowań, teraz czytasz ten artykuł. Boisz się, że będziesz się narzucać, ale jak możesz się narzucać, skoro wasz kontakt zamarł bez powodu?

Należy odróżnić narzucanie się od chęci posiadania wiedzy na czym się stoi. W końcu zaangażowałaś się emocjonalnie i masz prawdo uzyskać informacje co dalej z waszą relacją.

Dlatego damy Ci jedną odpowiedź, tak wypada napisać do faceta.

Czy napisać do faceta, który przestał się odzywać?

Wiesz już, że wypada napisać do faceta, ale to nie jest równoznaczne z tym czy faktycznie należy do niego napisać.

W interencie znajdziemy różne spojrzenie na ten temat, w tym takie, które naszym zdaniem są błędne.

Fakt braku kontaktu powinien być dla Ciebie niepokojący, zwłaszcza gdy będzie dłuższy niż kilka dni.

Mężczyzna, który nie jest chłopcem nie powinien zwlekać z kontaktem, dobrą manierą jest np. wysłanie zapytania „czy dotarłaś do domu” albo podsumowania randki i wyrażenia nadziei na kolejną.

Taka wiadomość wysyłana jest często tego samego dnia lub nazajutrz, jednak każdy ma swoje obowiązki czy problemy i czasem zapomina się o manierach.

W wielu poradnikach tworzonych przez kobiety zaleca się nie pisać do faceta, który przestał się odzywać tłumacząc to wychodzeniem na desperatkę.

Musimy sobie jasno powiedzieć, to bardzo głupie i płytki podejście, które zamyka kobiety w pudełku.

Nawiązałaś relację z drugim człowiekiem, zaangażowałaś w to swój czas i emocje, masz prawo wiedzieć, czy będziecie razem coś budować, czy masz szukać dalej.

Na pytanie czy napisać do faceta, który przestał się odzywać, odpowiadamy tak.

Co napisać do faceta, który przestał się odzywać?

Znasz już nasze spojrzenie i argumenty stojące za takim rozumowaniem, teraz wypada się zastanowić co napisać do takiego faceta.

W żadnym razie nie stosuj tonu oskarżającego, błagającego czy wykazującego zmartwienie. Nie wiesz czy przypadkiem nie trafiłaś na osobę narcystyczną, nie dawaj jej radości.

Postaraj się zadać neutralne pytanie:

 • Co u Ciebie?
 • Co teraz robisz?
 • Widzimy się w ten piątek?
 • Pamiętasz, jak mówiłam Ci, że dawno nie byłam w kinie, może w ten weekend jakiś seans?
 • Mówiłeś, że lubisz Stand-Up, w ten weekend jest Lotek, idziemy?

Pierwsze z zaproponowanych pytań jest najbardziej neutralne, kolejne pokazują już chęć spotkania, ale robią to w nienatarczywy sposób.

Zdecydowanie odradzamy takich prób kontaktu:

 • Nie odzywasz się, nie podobała ci się nasza randka?
 • Miałeś zamiar napisać?
 • Widzimy się w bliskiej przyszłości, czy mam szukać dalej?
 • Chcesz się jeszcze spotykać?

W powyższych propozycjach przeplatają się wiadomości przepraszające z atakującymi. Zachowaj neutralność, ewentualną informację o tym jakiego kontaktu oczekujesz możesz przekazać na drugiej randce.

Czy napisać do faceta, który nie odpisał?

Jedną z ostatnich kwestii jakie chcemy omówić jest to czy napisać do faceta, który otrzymał już od nasz wiadomość, ale na nią nie odpisał.

 • Odpowiedź w tym przypadku jest bardzo prosta: nie.

Naprawdę jest bardzo mało sytuacji, w których ktoś jest tak zajęty, że nie jest w stanie odpisać. Mówimy tu o wypadku, śmierci w rodzinie czy chorobie, w winnych sytuacjach taka odpowiedź Ci się należy.

Nie trać swojego czasu na kontakt, z kimś kto nie szanuje twojego zaangażowania.

Ile dać czasu facetowi, żeby się odezwał?

Wspomnieliśmy, że mężczyzną wmawia się zasadę 3 dni i choć jest ona głupotą, to powszechnie uznaje się, że brak kontaktu przez 72 godziny nie musi oznaczać braku zainteresowania.

Jeśli facet odezwie się 4 dnia, to świadczy o tym, że czyta głupoty albo to czysty przypadek.

Pamiętaj, że każdy ma swoją pracę, studia i inne obowiązki, choć to słabe wytłumaczenie, bo znalezienie 5 minut na napisanie do swojej randki nie powinno być problemem.

Jeśli chłopak nie napisze do Ciebie w tym terminie wyślij mu wiadomość, nie ma co dłużej czekać i niepotrzebnie się denerwować.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %