Ostatnia aktualizacja 30 listopada 2023 przez Redakcja
Bezpieczeństwo w internecie zależy w głównej mierze od tego jak się po nim poruszamy. Na końcu to zawsze człowiek jest najsłabszym elementem systemu. Podobnie jest z aplikacjami randkowymi jak Tinder. Jest to druga co do popularności aplikacja tego typu w naszym kraju. Codziennie korzystają z niej tysiące osób z nadzieją na znalezienie miłości. Jednak nie wszystkie zastanawiają się nad swoim bezpieczeństwem. Ty czytasz ten artykuł, bo chcesz wiedzieć czy Tinder jest bezpieczny. Niezależnie od tego czy jesteś tu po zapoznaniu się z dokumentem Netflixa na ten temat czy z czystej przezorności, dostaniesz odpowiedź, której szukasz.
Spis treści
Czy Tinder jest bezpieczny?
Każda aplikacja randkowa wymaga podania przez użytkownika pewnych danych wrażliwych. W przypadku Tindera są to:
- Data urodzenia,
- Lokalizacja,
- Adres e-mail,
- Numer telefonu,
- Aktualne zdjęcie,
- Imię.
W standardowej sytuacji ani wiek, ani imię nie są weryfikowane. Telefon, zdjęcie, adres e-mail i włączona lokalizacja są niezbędne do działania aplikacji.
Jako dodatkowe dane możemy podać informacje o:
- Karcie płatniczej,
- Instagramie,
- Zainteresowaniach,
- Stosunku do palenia, zwierząt czy to jaki mamy znak zodiaku.
Naturalnie najbardziej boimy się podawać dane karty płatniczej, ale nie musimy tego robić, a dodatkowo nigdy nie było afery związanej z wyciekiem tych danych.
Większość z wymienionych danych udostępniasz na Instagramie, Facebooku, różnych forach i w wielu inny miejscach internetu. Pod tym kątem Tinder nie różni się wiele od większości stron i aplikacji randkowych.
Pamiętaj, że Tinder to jedna z największych aplikacji randkowych na świecie, gdyby nie była bezpieczna, użytkownicy korzystali b z bardziej sprawdzonych aplikacji, bo tych nie brakuje.
Bezpieczeństwo na Tinderze należy rozpatrywać od strony technicznej jak i samego sposobu działania aplikacji oraz użytkowników mających konta w aplikacji.
Tinder używany w prawidłowy sposób jest bezpiecznym miejscem, ale czyhają na Ciebie pewne zagrożenia, z którymi można sobie łatwo radzić.
Czy Tinder jest bezpieczny od strony technicznej?
Za nim przejdziemy do omawiania potencjalnych zagrożeń, nad którymi możesz panować pomówmy o bezpieczeństwie technicznym aplikacji.
Podczas badań wykonywanych w roku 2017 okazało się, że część danych wysyłanych przez kilka aplikacji w tym Tindera korzystało z niezaszyfrowanego protokołu HTTP. Co prawda nie miało to ogromnego wpływu na gorsze bezpieczeństwo jednak, nie wystawiało dobrej oceny Tinderowi.
Obecnie problem ten nie występuje i Tinder jest zabezpieczony w odpowiedni sposób.
Najbardziej wątpliwą kwestią jest możliwość logowania się przez Facebooka i podłączania konta Instagram, z którego pobierane są automatycznie zdjęcia.
Im więcej informacji będziesz mieć na Tinderze tym łatwiej będzie Cię śledzić w mediach społecznościowych co w ekstremalnych sytuacjach może prowadzić do stalkingu.
Udzielanie informacji o swoim miejscu pracy czy lokalizacji nigdy nie jest w 100% bezpieczne.
Kupując subskrypcję w Tinder zyskujemy większą kontrolę nad tym kto nas widzi i możemy ukryć nasze położenie. Jednak jako użytkownik korzystający z darmowej wersji musimy sami zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo.
Jeśli zastosujemy się do absolutnego minimum w podawaniu informacji to Tinder od strony czysto technicznej jest aplikacją bezpieczną.
Tinder centrum bezpieczeństwa
W tym momencie warto wspomnieć o specjalnej zakładce w Tinderze jaką jest Centrum bezpieczeństwa. Znajdują się tam funkcje i przewodniki po bezpieczeństwie, które pozwalają zapoznać się z najważniejszymi zasadami.
- Kliknij ikonę swojego profilu w prawym dolnym rogu,
- Wybierz zakładkę Bezpieczeństwo,
Warto również znać takie strony jak:
Serdecznie polecamy zajrzeć do Centrum bezpieczeństwa aplikacji Tinder, gdyż znajdują się tam nie tylko porady jak bezpiecznie korzystać z aplikacji, ale również jak radzić sobie w podejrzanych sytuacjach podczas randek.
Tinder weryfikacja zdjęć
Jedną z istotniejszych rzeczy pozwalających zachować bezpieczeństwo na odpowiednim poziomie jest weryfikacja zdjęć.
Choć weryfikacja nie jest obowiązkowa to wyświetla się przy każdym profilu, który to zrobił.
Osoby mające niebieski znacznik w dużym procencie są osobami, które widać na zdjęciach.
Jednak nie możesz mieć 100% pewność, gdyż nawet ten moment da się obejść choć jest to bardzo rzadkie.
Tinder zagrożenia dla bezpieczeństwa
Największe zagrożenia związane z bezpieczeństwem na Tinder wywoływane są przez głupotę lub roztargnienie ludzi.
Pamiętaj, że z aplikacji randkowych korzystają różni ludzie, a pewien procent z nich to osoby średnio zainteresowane twoim poczuciem bezpieczeństwa.
Najczęstsze zagrożenia w aplikacjach randkowych:
- Wyłudzania finansowe,
- Szantaż po wysłaniu nudesów lub pikantnej rozmowy,
- Kradzież danych,
- Umówienie się na randkę z osobą, która miała fałszywy profil.
Moglibyśmy wspomnieć również o wykradaniu czy odkrywaniu tożsamości, ale takie sytuacje są marginalne a straszenie cyberwłamywaczami nie ma najmniejszego sensu, bo można podpiąć ten punkt pod każde miejsce, w którym występuje proces zakładania konta.
Co robić, żeby Tinder był bezpiecznym miejscem?
Tak jak wspomnieliśmy we wstępie to koniec końców zawsze człowiek jest najsłabszym ogniem.
Jako użytkownik Tindera musisz przestrzegać zasad opisanych we wskazówkach bezpieczeństwa na stronie Tinder.
Nigdy nie wysyłaj pieniędzy
Ta zasada powinna być tak oczywista, że aż głupio o niej wspominać. Niestety wciąż po świecie chodzą osoby, które myślą, że osobie po drugiej stronie kabla od internetu naprawdę brakuje pieniędzy na bilet na wymarzoną randkę czy zalega z czynszem.
Niezależnie od powodu jaki poda osoba na Tinderze nigdy nie wysyłaj ich swoich pieniędzy ani informacji, które mogą posłużyć do uzyskania dostępu do rachunków bankowych.
Ogranicz dane osobowe
Przy rejestracji konta podaj absolutne minimum danych osobowych jakie wymaga od Ciebie Tinder. Gdy już będziesz mieć parę i nawiążesz kontakt, nie podawaj konkretnych adresów czy numerów, które związane są z Twoim życiem.
Zachowaj informacje o ulubionym sklepie, pracy czy parku, w którym biegasz dla siebie.
To samo tyczy się danych innych osób, jeśli masz dziecko albo padają pytania o rodzinę ogranicz się do absolutnego minimum informacji.
Unikaj osób odwlekających spotkanie
Strach przed pierwszą randką może by zrozumiały, ale gdy próba spotkania ciągle jest odwlekana, albo ktoś nie mieszka w Twoim mieście i nie zamierza się do niego wybierać to zakończ taką rozmowę.
Często są to oszuści, którzy prędzej czy później będą chcieli wyłudzić od nas dane osobowe lub pieniądze.
Szczególną uwagę zwróć na ludzi nie mających zdjęć w Twoim mieście i będących innej rasy.
Korzystaj z zabezpieczonych sieci
Kolejna rada odnosi się do korzystania wyłącznie z zabezpieczonych sieci internetowych. Zastanów się czy korzystanie z Wi-Fi w galerii handlowej czy innym ogólnodostępnym miejscu jest dobrym rozwiązaniem.
W takich miejscach Twoje dane są bardzo łatwo dostępne dla hakerów, dlatego lepiej korzystać z internetu dostępnego w sieci lub wyłącznie tam, gdzie masz pewność, że nie padniesz ofiarą.
Nie łącz konta z IG i FB
Tinder daje swoim użytkownikom możliwość logowania przez FB i łączenia konta z IG. Odradzam robienia obu rzeczy, choć jedna ułatwia logowanie a druga uatrakcyjnia profil to niosą ryzyko związane z bezpieczeństwem.
Jeśli masz zdjęcia na IG, którymi chcesz się podzielić to po prostu dodaj je do profilu Tindera.
Spotykaj się w miejscach publicznych
Do spotkania powinno dojść wyłącznie, gdy będziesz na to gotowa/gotowy i najlepiej, żeby było to miejsce publiczne oddalone, ale nie w sąsiedztwie Twojego mieszkania czy pracy.
Fajnie jest przed takim spotkaniem umówić się na czat wideo, który potwierdzi tożsamość osoby, z którą rozmawiamy.
Przed samym spotkaniem poinformuj również rodzinę lub przyjaciół, że wybierasz się na takie spotkanie podając jego lokalizację.
Chęć do szybkiego spotkania wyrażona przez osobę, z którą masz dopasowanie nie musi być czymś złym.
Po prostu wiele rozmów na Tinderze do niczego nie prowadzi i mężczyźni dążą do jak najszybszego spotkania. Jednak zbyt nachalne namawianie na randkę powinno wzbudzić Twoje wątpliwości.
Przejdź na inne komunikatory dopiero po spotkaniu
Często zdarza się, że osoba chce przejść z Tobą na inny komunikator niż Tinder. Preteksty są różne, ale najczęściej podaję się „rzadko tutaj wchodzę”, skoro rzadko wchodzisz na Tindera to po co zakładasz na nim konto?
Tinder uniemożliwia wysyłanie zdjęć co jest jedynym mankamentem w komunikacji. Z drugiej strony wiele kobiet skarżyło się na zboczeńców, więc trudno dziwić się takiej decyzji.
Prowadź rozmowy na Tinderze do momentu, w którym uznasz, że można przejść do innych aplikacji i będzie to bezpieczne.
Zgłaszaj podejrzane osoby
Tinder pozwala zgłaszać użytkowników za podejrzane, natarczywe lub nieprzyzwoite zachowania. Dobrze jest zgłaszać takie osoby, nie tylko pomagając sobie, ale również innym użytkownikom aplikacji.
Aplikacja działa dzięki użytkownikom i to im powinno najbardziej zależeć na tym, aby przeglądać wyłącznie zweryfikowane profile. Opcja zgłaszania podejrzanych zachowań takie opcje daje i warto o tym pamiętać.
Jak widzisz Tinder jest bezpieczną aplikacją wystarczy wiedzieć jak chronić swoje dane osobowe. Staraj się być odpowiedzialną osobą nie udostępniając swoich danych na prawo i lewo a nie będziesz mieć problemów z problemami związanymi z bezpieczeństwem w aplikacjach typu Tinder.