Ostatnia aktualizacja 28 września 2023 przez Redakcja

Pewne rozstania przychodzą nam bez większego żalu nad innymi potrafimy rozmyślać tygodniami. Niezależnie od tego w jakich warunkach ze sobą zerwaliśmy jest jedna sytuacja, w której zastanawiamy się o co może chodzić. Dlaczego były facet odzywa się po rozstaniu? Dlaczego na Twoim telefonie pojawiła się wiadomość, że chciałby się spotkać? Czy to próba manipulacji a może uznał, że stracił osobę, której nigdy nie powinien stracić? To tylko niektóre pytania kołaczące się w głowach kobiet, które miały taką sytuację. Postanowiliśmy sprawdzić możliwe motywy oraz przygotowaliśmy kilka porad jak się zachować w takiej sytuacji.

Dlaczego były facet się odzywa – Po co Ex pisze?

Nie ma znaczenia czy zajadasz się lodami po rozstaniu czy jesteś na imprezie ze znajomymi i już zamknęłaś ten etap swojego życia. SMS z treścią „Cześć, możemy pogadać” wysłany z numeru byłego faceta potrafi wprowadzić w konsternację.

Wracasz myślami do dnia, w którym zerwaliście i przypominasz sobie, że to on zainicjował rozstanie, a teraz chce rozmawiać?

Nie żyjemy w idealnym świecie, taka wiadomość nie musi oznaczać, że zrozumiał swój błąd, chce przeprosić i próbować odbudować związek.

Naturalnie istnieje takie prawdopodobieństwo, ale jest sporo więcej negatywnych pobudek jakie mogą nim kierować. Dlatego za nim postanowisz odpowiedzieć, dobrze jest poznać potencjalne motywy próby ponownego nawiązania kontaktu.

Tęskni za Tobą

Jesteśmy ludźmi i popełniamy błędy, niektórych żałujemy bardziej od innych i tym ciężej się nam do nich przyznać.

Rozstaniom często towarzyszą emocje, rzadko decyzja podejmowana jest na chłodno i akceptowana przez obie strony a nawet gdy tak jest nie oznacza to, że decyzja była słuszna.

Twój były facet mógł najnormalniej na świecie zatęsknić za wspólnie spędzonym czasem. Podczas przerwy, którą mieliście zrozumiał, że wspólnie spędzone chwile były więcej warte niż ewentualne problemy powstałe w związku.

Chce się spotkać, przeprosić i zaproponować odbudowę relacji.

Szukał innej, ale żadna nie była Tobą

W przypadku dłuższych rozstań często poznajemy nowe osoby i wchodzimy w kolejne związki. Może się jednak okazać, że wszystkie poznawane osoby nie mają tego czegoś co ty miałaś.

Może i denerwowałaś go niechlujstwem, niezdecydowaniem, nachalnością czy dowolnym innym zachowaniem, ale miałaś coś czego nie może znaleźć w żadnej innej kobiecie.

Jest samotny

jest samotny

Może to brzmieć jako coś błahego, w końcu sam skazał się na samotność zrywając z Toba. Problem w tym, że wielu mężczyzn nie potrafi sobie poradzić z rozstaniem i zamiast wyjść do ludzi zamyka się w sobie.

Prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy, ale aż 30% mężczyzn kiedykolwiek miało objawy depresyjne w swoim życiu. Chodzi tu o prawdziwą depresję, a nie depresję, którą ludzie chwalą się na Instagramie.

Jeśli były facet odzywa się do ciebie z tego powodu to znaczy, że musiał pokonać wstyd i jesteś osobą, której potrzebuje.

Czy masz obowiązek z nim rozmawiać? Oczywiście, że nie, zwłaszcza gdy to on doprowadził do rozpadu waszej relacji.

Przegrał z rzeczywistością

Rozstał się z Tobą, bo myślał, że działa na kobiety jak lep na muchy, ale żadna inna go nie chciała. Możliwe, że nawiązywał krótkie relacje, ale kobiety rezygnowały, gdy poznawały go bliżej.

Zawód spowodowany mniejszą atrakcyjnością doprowadza go do wniosku, że musi wrócić do jedynej kobiety, która z nim wytrzymywała.

Presja otoczenia go przytacza

Im dłużej się znaliście, tym większe miałaś szansę na nawiązanie pozytywnych relacji z osobami z otoczenia Twojego byłego faceta.

Mogło dojść do sytuacji, w której przyjaciele i rodzina Twojego byłego chłopaka ocenia jego nowe partnerki przez pryzmat Ciebie. Okazuje się, że mają sentyment do Twojej osoby i dość natarczywie powtarzaj facetowi, że popełnił błąd zrywając z Tobą.

Do kontaktu nie dochodzi wtedy z własnej woli ex a z presji otoczenia.

Zrozumiał, że miałaś rację

Jedną z najbardziej cenionych cech u ludzi jest zdolność do przyznawania się do swoich wad i praca nad nimi.

Gdy byliście razem, często ignorował Twoje ostrzeżenia, które z czasem nabierały na sile, aż doprowadziły do zerwania. Nieistotne jest, czy chodziło o jego zaborczość czy sposób wyrażania emocji.

Z czasem, gdy nie mieliście kontaktu zaczął dostrzegać, że miałaś rację i faktycznie zachowuje się w zły sposób. Postanowił nad sobą popracować i teraz kontaktuje się z Tobą, bo wie, że jest lepszym człowiekiem i jest szansa na naprawę tego co zostało utracone.

Dalej go kręcisz

zalezy mu na seksie

Wasze noce były upojne a on dawał Ci znać, że naprawdę mu się podobasz i seks z Tobą to jedna z najlepszych czynności jakie go spotkały?

W takiej sytuacji prawdopodobnie stęsknił się nie tyle za Twoim umysłem i osobowością co za ciałem i łóżkiem w sypialni.

Jest pijany

Żarty o tym, że pijane osoby kontaktują się ze swoimi ex mają w sobie ziarnko prawdy. Możliwe, że sama znasz przypadek bliskiej osoby, która pod wpływem procentów postanowiła odnowić kontakt ze swoim byłym lub byłą.

Ten punkt jest akurat dość wdzięczny, gdyż łatwo można ocenić czy to alkohol jest powodem kontaktu. Czasem wystarczy spojrzeć na zegarek innym razem na samą wiadomość i ewentualne błędy w pisowni.

Dopiero dotarło do niego co się stało

Emocje związane z zerwaniem potrafią utrzymywać się przez wiele dni. Możliwe, że Twój były facet zrozumie co się stało dopiero któregoś weekendu, gdy będzie chciał do Ciebie napisać, czy wyjdziecie do kina, ale zorientuje się, że przecież nie jesteście już razem.

To ty się zmieniłaś

Tym razem mówimy o sytuacji, w której to facet zrywa z Tobą na podstawie Twojego zachowania czy sposoby prowadzenia się.

Rozstanie mogło wpłynąć na Ciebie pozytywnie, zauważyłaś, że faktycznie byłaś zbyt opryskliwa, zamiast dbać o zdrowie pochłaniałaś kolejne tabliczki czekolady albo ciągle narzekałaś.

Teraz spojrzał na Twoje media społecznościowe, spotkał Cię przypadkowo na mieście albo usłyszał od wspólnych znajomych, że jesteś inną osobą. Takie przeobrażenie może doprowadzić do chęci sprawdzenia, ile jest w tym prawdy.

Sprawdza czy za nim tęsknisz

Każdy z nasz ma w sobie cechy narcystyczne, nie wszyscy potrafią nad nimi zapanować. Gdy tak się dzieje dostajemy osobę, która czerpie radość patrząc na inne osoby, nie radzące sobie bez ich udziału.

Facet może chcieć sprawdzić, jak radzisz sobie w życiu bez jego fantastycznych pomysłów i codziennej pomocy. Nie zależy mu na tym, co czujesz liczy się tylko to co on czuje.

Zżera go ciekawość

Równie błahym powodem do ponownego kontaktu jest ciekawość. Twój ex może chcieć sprawdzić, jak radzisz sobie w życiu. Czy masz nowych znajomych, jak Ci idzie w pracy lub spytać, czy zaczęłaś ten kurs, o którym tyle mówiłaś.

Naturalnie ciekawi go również to, czy jesteś z kimś innym i jak się dogadujecie.

Jeśli Twój były facet podczas związku wykazywał się nadmierną ciekawością to możliwe, że masz odpowiedź na swoje pytanie.

Jest zazdrosny o Twoją nową miłość

Ostatnim już punktem, który chcemy omówić jest zazdrość o nowego partnera. Prawdopodobnie były usłyszał od znajomych, że masz nowego chłopaka.

Jak to tak? Nie tęsknisz za nim? Zazdrość po zerwaniu jest częstym zjawiskiem, zwłaszcza gdy podejrzewało się drugą osobę zbyt bliskie kontakty ze znajomym pracy czy trenerem na siłowni.

Co zrobić, gdy facet odzywa się po rozstaniu?

Najwyższa pora przejść do kilku porad, które pozwolą Ci prawidłowo zareagować na próbę odnowienia kontaktu po rozstaniu.

Choć może zabrzmieć to bardzo egoistycznie, ale ktoś musi to powiedzieć. Patrz na siebie nie na niego.

Najważniejsze są Twoje uczucia i to Ty masz się czuć dobrze z podjętą decyzją. Mamy tylko dwa warianty rozwiązania tej sytuacji:

 • Chcesz, aby wrócił,
 • Jesteś już na nowej drodze i nie zamierzasz się cofać.

Zacznijmy może od sytuacji, w której przepracowałaś rozstanie i nie masz zamiaru ponownie wracać do tego związku.

Ogólnie nie zalecamy pozostawienia wiadomości bez odpowiedzi, może to spowodować frustrację u faceta co doprowadzi do częstszych prób kontaktu.

Napisz krótką informację, w której poinformujesz, że nie jesteś zainteresowana ponownym spotkaniem.

 • Cześć, nie chcę się już z Tobą spotykać. Nie pisz do mnie więcej, bo i tak nie odpowiem.
 • Cześć, nie trać czasu na pisanie. Mam nowego chłopaka i nie mam zamiaru się z Tobą spotkać. Powodzenia.
 • Nie, nie jestem zainteresowana spotkaniem. Proszę nie pisz więcej do mnie, nie mam zamiaru Ci odpowiadać.

Bądź zdecydowana i konkretna w swojej odpowiedzi. Nie używaj słów „przepraszam” czy „może”, faceci rozumieją jasne sygnały.

W ostateczności, gdy mężczyzna będzie nachalny zablokuj jego numer i usuń go ze znajomych w Social Mediach. Zdecydowana większość mężczyzn na tym etapie się zniechęci i odpuści.

Były się odezwał i nie wiem co robić

Znowu musimy postawić sprawę jasno, jeśli nie wiesz, jak się zachować w takiej sytuacji to znaczy, że dopuszcza możliwość ponownego bycia razem.

Osoby, które są zdecydowane zakończyć znajomość mogą jedynie zastanawiać się nad tym czy i co odpisać.

Jeśli zobaczyłaś wiadomość od swojego byłego i zaczęłaś się zastanawiać co robić, prawdopodobnie jesteś gotowa dać mu drugą szansę.

 1. Odstaw emocje na bok,
 2. Odpisz w spokojnym tonie,
 3. Nie okazuj emocji,
 4. Nie odpowiadaj natychmiast na wszystkie wiadomości,
 5. Nie zgadzaj się od razu na spotkanie,
 6. Podczas samego spotkania zachowuj dystans, analizuj zachowanie i spróbuj dopasować je do punktów wymienionych w tym artykule.

Nie jesteś dziewczyną na jego zachcianki, nie będziesz odpisywać mu, kiedy ma na to ochotę. Masz swoje życie, a on teraz nie jest jego częścią, tylko aspiruje do tego by ponownie się nią stać.

Najważniejsze jest poprawne odczytanie intencji, jeśli facet szybko będzie dążył do kontaktu fizycznego, intencje są jasne.

Zbyt wiele pytań i mało autorefleksji na temat tego, dlaczego doszło do rozstania? Intencje są jasne.

Dąż do tego, aby pokazał swoje uczucia oraz mów o swoich uczuciach odnośnie całej sytuacji. Niech powie, dlaczego odezwał się do Ciebie po przerwie, jeśli zauważysz pozytywne symptomy możecie wspólnie starać odbudować się to co zostało zniszczone.

Koniec końców decyzja zawsze leży po Twojej stronie, to Ty jesteś osobą, o którą zabiega ta druga. Choć zabrzmi to brutalnie, to musisz wykorzystać tę sytuację, ale nie do tego, aby poniżyć byłego chłopaka, ale do tego, aby upewnić się, że nie zrani Cię ponownie.

Mamy nadzieję, że wiesz już, dlaczego były facet odzywa się po dłuższej przerwie i jakie może mieć intencje.

Happy
Happy
25 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
50 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
25 %