femboy co to znaczy i kim jest taka osoba

Ostatnia aktualizacja 7 sierpnia 2023 przez Redakcja

Osoby niezaznajomione z tożsamościami płciowymi mogą się pogubić w ich liczbie i nazewnictwie. Femboy to pojęcie, które zyskuje na popularności w Polsce i na całym świecie. Co to znaczy femboy i jakie osoby chcą być tak nazywane? To tylko niektóre pytania, na które udzielimy odpowiedzi w niniejszym artykule. Na temat osób określanych jako femboy pojawia się wiele mitów, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Sprawdźmy zatem czy bycie femboyem to przejściowa moda, czy osoby o takiej płciowości na stałe wpiszą się do naszego społeczeństwa.

Femboy co to znaczy?

Jak to najczęściej bywa większość współczesnych nowopowstałych wyrażeń swoje korzenie ma w języku angielskim. Podobnie jest z określeniem femboy składającym się z dwóch angielskich słów.

  • „Fem” tłumaczone jako kobiecy, kobieca ewentualnie kobieta,
  • „Boy” tłumaczone jako chłopiec.
  • Femboy w dosłownym tłumaczeniu oznacza kobiecychłopak lub dziewczęcychłopak.

Inne określenia tej samej osoby to rosboy czy calicogirl, są one jednak stosowane wyłącznie przez osoby dobrze zaznajomione z terminologią LGBT.

Kim jest Femboy?

Znasz już dosłowne tłumaczenie słowa „femboy” więc możemy teraz przejść do opisu takiej osoby. Dosłowne tłumaczenie femboy na język polski mówi nam o chłopaku, który jest kobiecy, ale co to znaczy?

Drugim członem wyrażenia jest „boy” czyli „chłopiec”, jasno to pokazuje z jakiego typu osobami mamy do czynienia. Femboy to zazwyczaj mężczyzna poniżej 30 roku życia (choć to nie jest regułą), który ma zniewieściałe cechy.

Mity na temat bycia femboyem:

  • Każdy femboy to gej,
  • Femboyowie to tylko młodzi ludzie.
  • Femboyowie chcą być kobietami.
  • Femboy nie akceptuje swojej płci,

To biologiczny mężczyzna nie mający nic wspólnego z osobami Trans. Femboy definiowany jest przez sposób zachowania i ubioru. Takie osoby najczęściej sięgają po kobiecą garderobę oraz przejmują dziewczęcy sposób zachowania.

Najważniejsza rzecz jaką powinieneś zrozumieć, to fakt, że femboy jest pojęciem związanym z prezentacją płciową danej osoby a niej jej tożsamością płciową. Takie osoby akceptują swoją płciowość w przeciwieństwie do trans i nie zamierzają jej zmieniać.

Jednak ich sposób wyrazu jest bardziej kobiecy, nie przejmują się przyjętymi konwenansami. Ma to również przełożenie na sposób w jaki femboy chce być nazywany. O ile w przypadku osób transpłciowych przejmują one zaimki danej płci, tak w tym przypadku nie jest to normą. Przyjmuje się jednak, że większość osób femboy woli jak się do nich zwraca żeńskimi zaimkami.

Kolejny mit dotyczy tego, że każdy femboy jest gejem, w końcu ubiera się jak kobieta i tak samo zachowuje, więc z założenia jest osobą homoseksualna. Zazwyczaj jest to prawdą, femboy cieszy się z zainteresowania mężczyzn, ale nie jest to punktem stałym omawianej prezencji.

Femboyem zazwyczaj zostają chłopcy i młodzi mężczyźni o smukłych sylwetkach i urodzie androgynicznej (posiadającej cechy płci przeciwnej).

Warto jeszcze wspomnieć o pojęciu ladyboy, które z pozoru jest bardzo zbliżone do femboy, jednak różnice są istotne. Ladyboy to osoba transseksualna często kojarzona z Tajlandią i pobliskimi azjatyckimi krajami. Zmiany u laydyboy zachodzą już na etapie dorastania i są ściśle powiązane z tożsamością płciową, co jak wiemy nie jest wyznacznikiem bycia femboyem.

Historia Femboyów

Jak to często bywa określenie femboy w latach 90 było bardzo pejoratywne i służyło do obrażania mężczyzn ubierających się w kobiece ubrania lub zachowującego się kobieco.

Termin ten przez długi czas zachowywał taki wydźwięk dopiero ostatnie lata doprowadził do zmian. Wbrew pozorom niewiele miała tu do powiedzenia społeczność LGBT, która nie jest poważnie traktowana przez wiele osób. Zdecydowanie większą moc przebicia miały… memy.

Choć brzmi to absurdalnie to postrzeganie femboyów zmieniło się przez memy, które pierwotnie pokazywały takie osoby w sposób prześmiewczy jednak z czasem zaczęły podważać heteroseksualność wielu mężczyzn.

Nie da się ukryć, że swoje znaczenie miało również utworzenie kategorii Femboy na Pornhub popularnym serwisie z filmami dla dorosłych.

Czy jak podoba mi się femboy to jestem gejem?

Pytanie „Is it gay if I like femboys” (czy jestem gejem jeśli lubię femboy?) pojawia się na największych forach internetowych światach.

Jak się okazało wysyp memów początkowo pod fraza „Femboy Hooters” przyczynił się do odkrycia wśród wielu mężczyzn pociągu do dziewczęcych chłopaków.

Komentarze typu „Chyba jestem gejem bo podoba mi się to co widzę” przestały być jednostkowymi wpisami, a sekcje komentarzy na stronach typu 9gag, wyglądały właśnie w ten sposób.

Wiele osób zaczęło wątpić w swoją płciowość zadając pytanie „czy jestem gejem” sobie i innym osobom na forach. Z czysto technicznego punktu widzenia, femboy jest mężczyzną i jako taki się identyfikuje więc można uznać, że jesteś osoba biseksualną.

Gry to osoba, która jest zainteresowana osobami tej samej płci, Ty zadając takie pytanie zapewne odczuwasz pociąg zarówno do kobiet jak i femboyów, co wyklucza Cię z bycia gejem.

Flaga femboy

flaga femboy

Środowiska LGBTQ+ (nie mylić z LGBT) mają zdecydowanie za dużo czasu i poza wszczepieniem afer tam, gdzie ich nie ma zajmują się również wymyślaniem dziesiątek flag dla różnych tożsamości i prezencji płciowych.

Flaga femboy została stworzona w roku 2017 przez nieznanego artystę i jest interpretowana jako pokazanie słabego przywiązania do męskości i swojej tożsamości płciowej. Kolor różowy jest oczywistym nawiązaniem do kobiecości i jest dobrze zauważalny, gdyż reprezentuje cechy kojarzące się w pierwszej kolejności z femboyem.

Czy jestem Femboyem i czy to choroba?

Przez lata nieakceptowanie własnej tożsamości płciowej było odbierane jako choroba psychiczna. Co prawda wciąż są kraje, w których tak jest, ale ich liczba stale maleje.

Niezależnie od Twojego stosunku do osób mających problem z własną identyfikacją, bycie femboyem nie jest zaliczane do zaburzeń i chorób psychicznych.

Tego się nie leczy, nie jest jednak wykluczone, że osoby określane się mianem femboy mają problem z akceptacją siebie co prowadzi do depresji czy wewnętrznego cierpienia. W takich przypadkach wypada udać się do specjalisty od psychologii w celu pracy nad sobą i akceptacji własnego ja.

Femboyem nie zostaje się z dnia na dzień, to proces, który zazwyczaj zaczyna się w okresie dojrzewania. Chłopcy odkrywają, że nie są tak jak inni rówieśnicy i czują się bardziej kobieco. Wstydzą się to okazywać na co dzień, a w domowym zaciszu mogą być sobą i czuć się swobodnie.

Dla innych mężczyzn ten okres zaczyna się w późnym wieku nastoletnim, momencie związanym mocno z seksualnością. Zdecydowanie rzadziej takie zmiany objawiają się u osób starszych, choć te swój młodzieńczy wiek spędziły w społeczeństwach nieakceptujących takiego sposoby bycia, co mogło przełożyć się na późniejsze dojrzenie do bycia sobą.

Problem zaczyna się wtedy, gdy taka osoba jest homoseksualna a mimo to zawarła związek z kobietą, więcej pisaliśmy o tym w artykule, czy mój mąż jest gejem.

Co zrobić, gdy odkryjesz, że jesteś femboyem? Najprościej będzie to zaakceptować i robić to na co masz ochotę. Takie zachowanie będzie łatwiejsze do zaakceptowania przez społeczeństwo w dużym mieście, więc do bycia sobą 24h przez 7 dni w tygodniu może być konieczna przeprowadzka, ale wszystko zależy od tego jak odporną jest się osobą na krytykę oraz lokalnego środowiska.

To już wszystko w kwestii wytłumaczenia tego kim jest femboy i obalenia kilku mitów na temat takich osób. Jeśli masz swoje postrzeżenia podziel się nimi w komentarzu, a my widzimy się w kolejnych artykułach.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
83 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
17 %