Jak przechowywać prezerwatywy i w jakiej temperaturze powinny być trzymane? Od tych pytań roi się w internecie, wielu mężczyzn zastanawia się czy prezerwatywa w portfelu traci swoje właściwości i bardzo słusznie ma wątpliwości. Prezerwatywa należy do jednych z najstarszych i najprostszych metod antykoncepcji. Chroni również przed zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową, o ile jest nieuszkodzona a jej termin ważności wciąż obowiązuje. W tym artykule chcemy przedstawić Ci najlepsze sposoby na przechowywanie prezerwatyw oraz ostrzec przed najczęstszymi błędami.
Spis treści
Jak przechowywać prezerwatywy?
Prezerwatywy tworzone są zgodnie z rygorystycznymi normami, to właśnie dlatego w zdecydowanej większości przypadków są niezawodne. Jednak nieprawidłowe przechowywanie może doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych i wycieków płynów podczas stosunku, co może skutkować zapłodnieniem.
Niektóre uszkodzenia nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a nawet najmniejsze wady mogą mieć znaczenie.
Jak zatem przechowywać prezerwatywy?
- W całkowicie zamkniętym opakowaniu.
- Przechowuj w pokojowej temperaturze 20-22 °C.
- Unikaj skrajnie wysokich i niskich temperatur.
- Nie przechowuj ich w ściśnięty sposób np. w portfelu.
- W ciemnym schowku nienarażonym na działanie wilgoci i promieni słonecznych.
- Prezerwatywy mają datę ważności, pamiętaj o jej sprawdzeniu przed stosunkiem.
Może wydawać się, że ciężko będzie zadbać o odpowiednie warunki do przechowania prezerwatywy, ale tak nie jest.
Gdzie przechowywać prezerwatywy?
Istnieje sporo pomysłów na to jak prawidłowo przechować prezerwatywy nie ryzykując utraty ich właściwości. Osoby z dziećmi powinny pamiętać, aby przechowywać prezerwatywy z dala od najmłodszych.
- Tam, gdzie przechowujesz leki,
- W szufladzie z bielizną,
- Książka z wydrążonym miejscem,
- Ciemne pojemniczki/ puszki metalowe po różnych produktach.
Powinieneś za to unikać:
- Łazienki,
- Miejsc, na które padają promienie słońca np. parapety,
- Portfela,
- Przechowywania w miejscu z ostrymi przedmiotami,
- Tylnej kiszeni spodni,
- Samochodzie.
Kieruj się głównie kryterium temperatury i ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wiele miejsc w Twoim mieszkaniu doskonale się nadaje do przechowywania prezerwatyw.
Jeśli wychodzisz z domu i masz przeczucie, że prezerwatywa okaże się potrzebna, przemyśli inny sposób jej przechowywania niż kieszonka w portfelu.
Gdy zobaczysz uszkodzone opakowanie albo niewielkie pęcherzyki powietrza, prezerwatywa powinna zostać wyrzucona.
Temperatura przechowywania prezerwatyw
Prezerwatywy jak wiele innych produktów najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej. Przytoczone 20-22 stopnie, to oczywiście tylko przykład. Jeśli prezerwatywy będą przechowywane w 10 czy 30 stopniach, to również im nić się nie stanie, o ile będą chronione przed słońcem.
Prezerwatywy na mrozie
Przechowywanie prezerwatyw na mrozie nie jest dobrym pomysłem. Naturalnie chwilowe wystawienie ich na działanie kilkustopniowego mrozu nie powinno doprowadzić do wysuszenia i uszkodzenia się prezerwatywach, ale unikaj takich sytuacji.
- Nie przechowuj prezerwatyw na mrozie.
Dłuższe przechowywanie prezerwatywy w temperaturze 0 °C nie jest wskazane.
Prezerwatywy w portfelu czy można trzymać?
Trzymanie prezerwatywy w portfelu jest możliwe, ale to nieodpowiedzialne rozwiązanie. Portfel jest mocno skompresowany, często go rozkładamy i zamykamy, wszystkie te elementy mogą prowadzić do uszkodzeń mechanicznych.
Jeśli już nie masz wyboru postaraj się, aby prezerwatywa została umieszczona w miejscu, które nie będzie podatne na zgniecenia przy otwieraniu i zamykaniu portfela. Pamiętaj również o tym, aby nie siadać na portfelu.
Prezerwatywa w portfelu nie powinna być przechowywana luzem, ciągłe przemieszczanie powoduje otarcia. Spróbuj umieścić ją pomiędzy plastikowymi kartami w portfelu.