Ostatnia aktualizacja 18 października 2022 przez Redakcja

Mówią, że kto się lubi ten się czubi, ale czy to prawda, która ma faktyczne podłoże w naszych zrachowaniach? Czym tak właściwie jest czubienie i kiedy mamy z nim do czynienia, a kiedy przeradza się ono w zwykłe nielubienie? Związek, w którym dwójka ludzi jest we wszystkim zgodna jest czymś rzadkim i raczej niespotykanym. Przysłowie kto się czubi ten się lubi doskonale oddaje charakter relacji pomiędzy osobami, które się kochają i przyjaciółmi. Sprawdźmy co to tak naprawdę znaczy i kiedy czubienie się jest oznaką tego, że kogoś lubimy.

Kto się czubi ten się lubi – co to znaczy?

Żeby wiedzieć, czy przysłowie ma sens i o czym tak naprawdę mówi należy rozumieć wszystkie słowa, które są w nim zawarte.

Wyrazem, który nie jest powszechnie stosowany jest „czubić” będący czasownikiem oznaczającym sprzeczkę czy kłótnię.

Czubić się w swojej pierwotnej wersji odnosiło się do potyczek kogutów, które dziobały się po czubach grzebieni na głowach.

Przysłowie kto się lubi ten się czubi mówi nam, że osoby, które często się sprzeczają tak naprawdę darzą się sympatią.

Jest ono bardzo podobne do końskich zalotów, ale te odnoszą się wyłącznie do próby zdobycia uwagi osoby, z którą chcemy się związać. Dodatkowo końskie zaloty w przeciwieństwie do czubienia się są bardziej chamskie czy też niestosowne.

Przysłowie występuje w dwóch formach:

  • Kto się czubi, ten się lubi.
  • Kto się lubi, ten się czubi.

Można dopatrywać się w nich różnic, ale oba mówią dokładnie o tym samym, czyli wzajemnym dokuczaniu czy sprzeczaniu się ludzi, którzy tak naprawdę darzą się sympatią. Jest to szczególnie widoczne w przyjacielskich sprzeczkach mężczyzn, którzy znają się do dłuższego czasu i pozwalają sobie na zdecydowanie więcej uszczypliwości.

Kto się czubi ten się lubi czy to prawda?

Wiele z ludowych przysłów nie ma najmniejszego pokrycia w rzeczywistości, z czubieniem się jest nieco inaczej, choć nie zawsze jest ono prawdą.

Nawet jeśli prowadzi relatywnie spokojne życie, to nie jest ono takie proste, zwłaszcza w relacjach z innymi osobami. Zasada „kto się lubi, ten się czubi” stosowana z umiarem wprowadza doskonale działa na relacje. Niestety łatwo z nią przedobrzyć co prowadzi do realnych konfliktów.

Czubienie się, nie ma prowadzić do realnych konfliktów, jeśli te zaczynają się zaogniać i jest ich coraz więcej to znaczy, że mamy do czynienia z realną niechęcią do siebie dwóch osób.

W przypadku nowych znajomości w klasie czy pracy, czubienie się objawia często dokuczaniem, wbijaniem słownych szpilek i robieniem rzeczy, które mają wywołać kontakt między dwiema osobami.

Czasem ciężko jest określić, czy osoba, która z nami się czubi tak naprawdę nas lubi czy po prostu tak się zachowuje. W przypadku relacji koleżeńskich dość szybko okazuje się z czym masz do czynienia nieco gorzej to wygląda, w relacjach damsko-męskich.

Jeśli mężczyzna ewidentnie dąży do zwarcia, ale jest ono często o podłożu humorystycznym to prawdopodobnie chce zwrócić na siebie Twoją uwagę. Gdy przybiera chamskie docinki czy zagrywki to mamy do czynienia z niechęcią.

Istotne jest to aby czubienie się zostało w pewnym momencie przerwane i zostały określone jasne relacje. Opieranie interakcji wyłącznie na docinaniu sobie, prowadzi donikąd.

Czy zatem kto się czubi ten się lubi jest prawdą? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od specyfiki relacji między dwójką ludzi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
50 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
50 %