Odzież męska, damska i unisex, tak wygląda standardowy podział zaakceptowany przez współczesne społeczeństwo. Pewne ubrania czy buty a przypisane są ściśle do tego co wolno nosić kobietą czy mężczyznom a czego nie wolno. Szpilki są jednym z zakazanych elementów garderoby dla mężczyzn. Widom faceta w szpilkach przyprawia u uśmiech, czasem kpiący i nie kojarzy się raczej z osobą heteroseksualną. Niektóre z Pań nakrywają swoich facetów na noszeniu szpilek i zaczynają się zastanawiać nad ich orientacją. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości związane z facetami w szpilkach.
Spis treści
Szpilki – czyli co?
Szpilki nie należą do najwygodniejszych butów, a mało tego mogą prowadzić do wad postawy i problemów ze stopami.
Pomimo to od czasu do czasu kobiety zakładają buty na wysokich obcasach, gdyż te kojarzą się właśnie z kobiecością. Wielu mężczyzn kocha, gdy ich kobiety noszą szpilki a niewielka część z nich sama kocha nosić szpilki.
Za nim przejdziemy do omawiania czasów współczesnych, musimy przestawić Ci tło historyczne, dzięki któremu zrozumiesz, że noszenie szpilek przez Twojego faceta nie musi być oznaką innej orientacji seksualnej, chęci wyróżnienia się albo zaburzeń psychicznych.
Informacja o tym, że szpilki początkowo służyły mężczyznom a dopiero z czasem przejęły je kobiety może być dla Ciebie zaskoczeniem.
Już w starożytnym Egipcie ówcześni rzeźnicy stosowali buty na wysokim obcasie, aby krew spływająca z platformy nie wlatywała im do stóp. Niemniej to głównie klasa wyższa chodziła w butach na obcasie, co miało odzwierciedlać ich status.
W późniejszych czasach perscy jeźdźcy korzystali ze szpilek, gdyż te pomagały zachować stabilność podczas jazdy na koni połączonej ze strzelaniem z łuku.
Facet w szpilkach, ale to już było!
Do 16 wieku wykorzystywanie butów na podwyższonym obcasie służyło głównie celom praktycznym, nie było ściśle powiązane z modą. To zmieniło się w wieku 17 za sprawą persów.
W Europie na salony szpilki zostały wprowadzone przez francuskiego króla Ludwika XIV. Brak Instagrama, telewizji i innych masowych mediów sprawiał, że największymi influencerami swoich czasów byli królowie.
Wszystko co robili i było dozwolone do przeniesienia na niższe sfery było kopiowane. Członkowie zamożniejszych sfer podłapali trend na noszenie szpilek a z czasem uregulowano wysokość obcasach zależnie od statusu społecznego.
Choć szpilki początkowo były noszone przez mężczyzny, kobiety nie musiały długo czekać na swoją kolei. Już w połowie 17 wieku moda określiła podział na szpilki męskie z grubszym obcasem i szpilki damskie, niewiele różniące się od współczesnych.
Waśki i wysoki obcas symbolizował kobiecość i ekstrawagancję, z czasem moda na szpilki ustała, a naszą historię kontynuujemy w wieku XX.
To właśnie w minionym wieku utarło się współczesne pojmowanie szpilek jako bardzo kobiecych butów.
Jak wiadomo Stany Zjednoczone mają ogromny wpływ na kreowanie rzeczywistości. Pin-up Girl to bardzo kobiece modelki, które pojawiały się na plakatach w trakcie 2 wojny światowej i zaraz po niej.
Ich stopy zazwyczaj były odziane w szpilki, które zaczęto mocno kojarzyć z kobiecą seksualnością.
Taka moda utrzymała się aż do czasów dzisiejszych, choć projektanci mody starają się przywrócić dla mężczyzn szpilki na cienkim obcasie.
Czy to normalne, że faceci noszą szpilki?
Jako ludzie sami wytyczamy normy społeczne, których złamanie wystawia nas na pośmiewisko. Chodzenie w szpilkach zarezerwowane jest dla kobiet a mężczyźni, którzy decydują się na taki krok albo pragną atencji albo nie są heteroseksualni.
Istnieje również trzecia opcja, która mówi nam o tym, że niektórzy mężczyźni postrzegają swoje ciało bardzo kobieco.
Nie oznacza to, że chcą stać się kobietą, czują się dobrze ze swoją płcią, ale postrzegają się inaczej od norm określonych przez społeczeństwo.
Problem pojawia się wtedy, gdy taki facet jest w związku i ukrywa przed swoją drugą połówkę swoje zapędy do noszenia szpilek czy malowania paznokci.
Nakrycie mężczyzny, gdy ten chodzi w naszych ubraniach może być bardzo niekomfortowe nawet dla kobiety, która bardzo kocha tę osobę.
W takiej sytuacji zasługujesz na wyjaśnienia i unikanie tematu lub obracanie wszystkiego przez faceta w żart powinno nie powinno być akceptowane. Sama doskonale wiesz, kiedy on żartuje, a kiedy jest zakłopotany.
Masz prawo wiedzieć z jaką osobą się spotykasz i czego należy się spodziewać po dalszym związku.
Czy heteroseksualni mężczyźni noszą szpilki?
Zapewne wpisując w Google frazę „facet w szpilkach” dostaniesz wiele artykułów mówiących o Mark Bryan, heteroseksualnym mężczyźnie z Teksasu, który ma szczęśliwą żonę i dzieci.
Jak sam mówi spotykał się z wysoką kobietą i chciał dorównać jej wzrostem więc zaczął nosić buty na obcasie. Z czasem postanowił ubierać się bardziej kobieco i dziś jest propagatorem takiego stylu.
Pod jego zdjęciami widać dziesiątki wpisów mężczyzn, którzy dziękują mu za przetarcie szlaków i tworzeniu oczu. Dzięki niemu mogą ubierać się i żyć w zgodzie z sobą.
Faktem jest, że zdecydowana większość mężczyzn heteroseksualnych nie odczuwa chęci noszenia szpilek czy damskich ubrań. Jednak pewien procent z nich, w tym Twój facet mogą mieć na to inne spojrzenie.
Mimo wszystko z racji na rzadkość występowania tego zjawiska oraz ewentualne problemu jakie mogą się z tym wiązać, upewnij się czy chcesz być w takiej relacji.
Reasumując heteroseksualni mężczyźni mogą nosić szpilki, ale jeśli masz wątpliwości co do orientacji swojego faceta, koniecznie zadaj mu to pytanie. W jednym z naszych artykułów poruszamy zagadnienie męża geja i dobrze jest mieć pewność, że nie trafi się do takiego związku.
Czy istnieją męski szpilki?
Jak wszyscy wiemy żyjemy w czasach otwartości, gdzie każda inność teoretycznie powinna być akceptowana.
Moda od lat potrafi szokować, często tylko po to, aby było głośno o poszczególnych projektantach, ale czasem stara się również kreować rzeczywistość.
Męska stopa w większości przypadków jest szersza i dłuższa od kobiecej. Prowadzi to do sytuacji, w której noszenie zwykłych damskich szpilek nie zawsze jest możliwe.
Rynek nie lubi próżni i powstają sklepy, które oferują szpilki dla mężczyzn.
Z męskimi butami na cienkim obcasie spotkamy się również na Amazon i innych popularnych serwisach internetowych.
Czy szpilki dla facetów podbiją świat? Prawdopodobnie nie, jednak to wciąż mało praktyczne i niewygodne buty, a większość facetów nie odczuwa potrzeby ich noszenia.
Opinie o facetach w szpilkach
Nie zawsze moda idzie w parze z przyzwyczajeniami społecznymi. Nie musisz akceptować faktu, że Twój facet nosi szpilki, masz prawo do własnego zdania.
Nie tylko Ty masz wątpliwości do tego czy takie postępowanie jest normalne co więcej bez trudu znajdziemy negatywne opinie o facetach w szpilkach:
- Anonim – Facet, który lubi nosić szpilki i potajemnie jest gejem.
- Anonim – Uśmiałabym się z niego 😉
- Shadoww – Rzuciłabym go w 2 s.
Z drugiej strony znajdziemy opinie pełne akceptacji:
- Jona Smitha – Dziwne jest to, że społeczeństwo myśli, że ubrania są przede wszystkim związane z płcią, a tak nie jest, a mężczyźni tacy jak kobiety mogą nosić, co im się podoba.
- Odessa Hott – Moim zdaniem ubiór nie ma płci. Pozwól kobietom i mężczyznom nosić to, co chcą.
Internet często jest odbiciem społeczeństwa i choć na ulicy większość osób nie zwróci na taką osobę uwagi to pojawią się osoby, które będą takiego faceta obśmiewać.
W tym wszystkim najważniejsza jest Twoja opinia o swoim facecie. Niestety istnieje ryzyko, że pomimo zapewnienia Cię o swojej orientacji nie będzie mówił prawdy. Dodatkowo sama musisz sobie odpowiedzieć na pytanie jak będziesz się czuć wiedząc, że Twój facet nie do końca zachowuje się jak stereotypowy mężczyzna.