nagosc u lekarza

Ostatnia aktualizacja 8 marca 2024 przez Redakcja

Wizyta u lekarza sama w sobie jest stresująca, a gdy dochodzi do tego konieczność rozebrania się do naga, nasze granice wstydu wystawiane są na ekstremalne poziomy. Temat nagości u lekarza jest dla wielu z nas bardzo kłopotliwy i to niezależnie od tego czy mamy powody do wstydu. Prawdopodobnie najbardziej wstydzimy się wizyty u lekarza płci przeciwnej i nie docierają do nas argumenty o tym, że to lekarz i tylko wykonuje swoją pracę. Spróbujmy sobie odpowiedzieć, czy jest czego się wstydzić i czy nagość u lekarza jest normalna?

Dlaczego u lekarza trzeba się rozbierać?

Powód jest bardzo prosty, lekarz chce dokładnie Cię przebadać i potrzebuje do tego pełnego oglądu Twojego ciała.

Niektóre badania wymagają tego by się „rozebrać do rosołu” a inne nie powodują takiej konieczności.

Problem pojawia się, gdy o rozebranie jesteśmy proszeni u okulisty lub laryngologa, wtedy faktycznie możemy mieć obiekcie. Naturalnie to żart, konieczność rozebrania się najczęściej dotyczy wizyty u:

  • Internisty,
  • Dermatologa,
  • Urologa,
  • Ginekologa,

Naturalnie znajdziemy również inne profesje, które mogą wymagać zdjęcia bielizny, choć wyżej wymienione najczęściej tego wymagają.

Nagość u lekarza

Przeglądając internet znajdziemy wiele tematów na forach mówiących o wstydzie spowodowanym koniecznością rozebrania się u lekarza.

Wstyd jest wynikiem obawy przed ocenianiem, a lekarz nie jest od tego tylko od diagnozowania.

Jak podkreślają medycy nagość jest traktowana jako coś zupełnie „technicznego” i pozbawionego jakiekolwiek podtekstu seksualnego.

Osobom nie związanym z medycyną trudno zrozumieć, że można tak się oderwać od tego tematu i podchodzić do pracy w pełni profesjonalnie.

Musisz mieć świadomość, że lekarze już na studiach mają styczność z wieloma rozebranymi osobami a każdy dzień w pracy to kilku kolejnych pacjentów na liście.

Dla lekarza nagość jest czymś normalnym widział różne przypadki i naprawdę mało jest w stanie go zaskoczyć. Po Twojej wizycie nie będzie rozpowiadał znajomym o tym co widział więc możesz spać spokojnie.

Czy stres związany z nagością u lekarza jest normalny?

Fakt, że się stresujemy przed zdjęciem ubrań w szczególności bielizny jest zupełnie zrozumiały. Wielu mężczyzn ma obawy, że z powodu stresu ich „sprzęt” się kurczy a przecież lekarka jest młoda i trochę wstyd.

Po pierwsze nie jest to żaden wstyd (to normalna reakcja) po drugie pomyśl sobie, że ta lekarka ogląda dziesiątki takich pacjentów jak Ty i zdecydowana większość z nich ma ten sam „problem”.

Wiek lekarza nie ma tu nic do rzeczy, po raz kolejny przypominamy, że dla lekarza jesteś pacjentem a nie osobą westchnień i twój wygląd ma zerowe znaczenie z wyłączeniem ewentualnych zmian zdrowotnych.

Jak nie stresować się przed nagością u lekarza?

Podstawowym działaniem jakie musisz podjąć jest zrozumienie, że to tylko badanie a nie randka, podczas której nas wygląd może być oceniany. Lekarz prosi cię o rozebranie w trosce o Twoje zdrowie i przeprowadzenie rzeczowych badań.

Jeśli masz jakiekolwiek obiekcie co do konieczności rozbierania się, możesz zapytać lekarza co to ma na celu, a ten powinien spokojnie ci to wytłumaczyć.

Dobrym pomysłem jest również znalezienie lekarza, u którego jesteśmy w stanie czuć się komfortowo. Im więcej wizyt u danej osoby tym większe mamy do niej zaufanie i mniejsze opory przed nagością.

Podczas samego badania i momentu, w którym nie masz na sobie ubrań skup się na czymś innym, nie myśl o tym, że jesteś goły/goła to nie pomaga a tylko wzmaga dyskomfort.

Lekarze nie po to studiują wiele lat by zawstydzać swoich pacjentów. Studia medyczne to powołanie, zwłaszcza w Polsce, gdzie lekarze nie są specjalnie dobrze opłacani.

Nie rozmyślaj o tym za wiele, to normalna procedura a nagość pacjentów dla lekarza to chleb powszedni.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %