napakowany facet

Ostatnia aktualizacja 18 października 2022 przez Redakcja

Napakowany facet pokazywany w wielu filmach lat 90 przez lata był typem sylwetki, do którego dążyło wielu mężczyzn, aby podobać się kobietą i sobie. Jednak jak pokazują liczne badania, kobiety nie przepadają za przesadnie napakowanymi mężczyznami i skłaniają się raczej ku umięśnionej sylwetce, ale zachowującej proporcje. Innymi słowy zawodowy kulturysta będzie miał mniejsze zainteresowanie od osoby „fit”. Kim jest napakowany facet i dlaczego nie jest już tak pociągający jak kiedyś?

Co to znaczy napakowany?

Zacznijmy od wyjaśnienia słowa napokowany, który ma wiele synonimów:

 • Muskularny,
 • Nabity,
 • Koks,
 • ABS,
 • Silnie zbudowany,
 • Rozrośnięty,
 • Szeroki w biodrach/ramionach
 • Klocowaty,
 • Naładowany.

Słowo napakowany ma dość pejoratywny wydźwięk, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy zaczynają swoją przygodę z siłownią. Za osobę napakowaną w większości uznaje się taką, która podporządkowuje swoje życie siłowni a dodatkowo zażywa szkodliwe substancje znane jako sterydy.

Określenie napakowany nie jest stosowane względem osób umięśnionych w ramach dzisiejszego pojmowania estetyki ciała. Za osoby napakowane można uznać:

 • Arnold Schwarzenegger
 • Robert Burneika
 • Mariusz Pudzianowski
 • Dwayne Johnson

Oczywiście mówimy tu o latach, gdy sylwetki tych osób były najbardziej rozbudowane. Takie osoby uważane są lub były za zbyt bardzo skupiające się na rozwoju mięśni.

Problemem dla napakowanych facetów jest również stereotyp sugerujący niską inteligencję tych osób co automatycznie obniża ich notowania u kobiet. Jak pokazują przykład wyżej wymienionych osób, nie można łączyć niskiej inteligencji z wyglądem.

Kolejny stereotyp odnosi się do wierności takich osób. Podobno napakowany facet to większe prawdopodobieństwo zdrady, tu również generalizowanie nie ma najmniejszego sensu. To czy ktoś zdradza nie jest uzależnione od masy mięśniowej a charakteru danej osoby.

Czy napakowany mężczyzna podoba się kobietom?

Definicja określenia „napakowany facet” nie jest precyzyjna, gdyż odnosi się do indywidualnych ocen. Muskulatura wybranego mężczyzny może być oceniona różnie przez różne kobiety. Mało tego również może różnić się ze względu na płeć oceniającego. Mężczyźni mają nieco inne pojmowanie tego czy ktoś jest napakowany, ich margines jest ustawiony nieco wyżej.

W internecie bez trudu znajdziemy eksperymenty, w których kobietom przedstawiana kilka typów sylwetek i wybierały one te, które wedle nich były najbardziej atrakcyjne.  Jak się okazuje, wybory były bardzo różne i nie powinno być to żadnym zaskoczeniem.

Film, który możesz obejrzeć powyżej pokazuje, że kobiety wybierają głównie mężczyzn dobrze umięśnionych z niskim poziomem tkanki tłuszczowej. Jednak nie można na tej podstawie wyciągać jednoznacznych wniosków, gdyż film w dużej mierze kręcony był na siłowni a w sieci jest pełno materiałów, pokazujących bardziej niespodziewane wyniki.

Niemniej nawet w środowisku, które kojarzy się z napakowanymi facetami, kobiety wybierały sylwetki o „zdrowych” proporcjach. Wyraźnie widać, że kobiety zwracają uwagę na to czy sylwetka jest „zdrowa”, może nawet o tym nie wiedzą, ale jest to trochę podświadome.

Biologii nie oszukamy, zdrowe ciało może sugerować, że taka osoba będzie w stanie przekazać dobre geny dziecku i sama będzie żyła w dobrym zdrowiu.

Napakowani mężczyźni z „przerośniętymi” mięśniami z góry posądzani są o przyjmowanie substancji wspomagających (często nie bez powodu). Większość z nich ma negatywny wpływ na zdrowie a wielu ludzi przyjmujących substancje zakazane kończy przedwcześnie swoje życie.

Napakowany a umięśniony – jaka różnica?

Na koniec jeszcze parę słów o tym jaka jest różnica między napakowanym a umięśnionym mężczyzną. Tutaj również nie ma ścisłej definicji a to jak postrzegamy daną osobę zależy wyłącznie od naszego spojrzenia.

Dla ogółu społeczeństwa osoba dobrze umięśniona to taka, która ma wyraźnie zarysowane mięśnie, ale są one proporcjonalne do reszty sylwetki. Przyjmowanie środków zakazanych prawnie prowadzi do nienaturalnego rozrostu mięśni. Każda osoba trenująca na siłowni będzie w stanie z dużą dozą pewności powiedzieć, kto przyjmuje środki dopingując a kto trenuje bez nich.

Jak widzisz napakowany facet, raczej nie będzie podobał się większości kobiet. Jeśli zastanawiasz się czy tylko Tobie nie podobają się napakowani faceci to odpowiedź brzmi nie, takich osób jest więcej. Masz swoje przemyślenia na ten temat? Podziel się nimi w komentarzu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %