od ilu lat można kupić prezerwatywy

Antykoncepcja odgrywa istotną rolę, zwłaszcza gdy życie seksualne zaczyna się w młodym wieku. Zmiany społeczne doprowadziły do tego, że obecnie coraz szybciej dochodzi do stosunków płciowych, więc nie dziwią pytania o to od ilu lat można kupić prezerwatywy w Polsce. Jak się okazuje prawo nie jest bardzo precyzyjne w tej kwestii, ale bez problemu można określić to czy prezerwatywy można kupić w każdym wieku.

Od ilu lat można kupić prezerwatywy w Polsce?

To, że alkohol czy tytoń jest dostępny od 18 roku życia wie niemal każdy, ale jak to ma się do prezerwatyw? Okazuje się, że prezerwatywy dostępne są dla wszystkich osób niezależnie od wieku, gdyż prawo nie zabrania zakupu prezerwatyw przez osoby niepełnoletnie.

Opieramy się tutaj na podstawie prawnej opisanej w:

Art. 20 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.). Par. 5 ust. 1 pkt 4, par. 5 ust. 2 rozporządzenia ministra zdrowia z 18 października 2002 r. w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych (Dz.U. z 2002 r. nr 183, poz. 1531 ze zm.). Art. 15, art. 46 ust. 1 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1356 ze zm.). Art. 6 ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 298). Art. 135 ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 482 ze zm.).

Kończąc 13 lat zyskujemy możliwość zawierania umów powszechnych w drobnych sprawach życia codziennego, inaczej nazywanymi drobnymi umowami. Mowa jest tutaj również o „drobnych zakupach” czyli takich, których kwota jest niewielka, a zakup prezerwatyw się do nich zalicza.

Pamiętaj, że prezerwatywa nie jest definiowana jako produkt dla dorosłych podobnie do alkoholu i piwa. Osób mówiące Ci, że zakup tego środka antykoncepcyjnego jest od 18 lat, są w błędzie.

Jednocześnie chcemy zwrócić uwagę, że seks w Polsce dopuszczalny jest od 15 roku życia.

Jak kupić prezerwatywy w wieku 13, 14, 15, 16 lat?

Prawdopodobnie pierwszym miejscem, do którego udasz się po zakup prezerwatyw będzie apteka. Im młodszą osobą jesteś tym mniej chętnie może dojść do sprzedaży. Musisz również przezwyciężyć wstyd, gdyż wielu młodych ludzi w ostatniej chwili postanawia zrezygnować z zakupu prezerwatyw.

Aptekarz bądź aptekarka ma prawo odmówić sprzedaży leków na receptę osobą poniżej 13 roku życia, w przypadku prezerwatyw taka zasada nie obowiązuje.

W przypadku, gdy zostanie odmówiona sprzedaż, możesz poinformować pracownika apteki, że takie działanie jest niezgodne z polskim prawem. Mamy wtedy do czynienia z wykroczeniem podlegającym karze finansowej.

Warto podkreślić, że w aptece nie da się kupić hormonalnych środków antykoncepcyjnych przed ukończeniem 15 roku życia.

Czy prezerwatywy można kupić w każdym wieku?

Mamy nadzieję, że wiesz już że prezerwatywę można kupić w każdym wieku, zarówno w aptece jak i przez internet. Jeżeli zastanawiasz się gdzie kupić prezerwatywy i ile kosztują to zapraszamy do osobnego artykułu na ten temat.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
100 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %