Ostatnia aktualizacja 16 listopada 2022 przez Redakcja

Pieszczotliwe zwroty obecne są w każdym związku. Mają za zadanie dodać do związku trochę więcej czułości. Dodatkowo pozwalają budować indywidualny charakter relacji. Wedle rozmaitych badań zwracanie się do siebie w pieszczotliwy sposób nawet w sytuacjach tego niewymagających pozytywnie wpływa na trwałość związku. Baza pieszczotliwych zwrotów do ukochanej osoby jest ograniczona więc zebraliśmy dla Ciebie najciekawsze propozycje. Zapraszamy do sprawdzenia pieszczotliwych zwrotów do kobiety i mężczyzny.

Pieszczotliwe zwroty do ukochanej osoby

Choć niektóre zwroty zarezerwowane są dla konkretnych płci to występują takie słówka, które można kierować zarówno do dziewczyn jak i chłopaków. Ich uniwersalność sprawia, że są chętnie wykorzystywane w niemal każdym związku.

 1. Kochanie,
 2. Skarbie,
 3. Skarbeńku,
 4. Serdeńko,
 5. Myszko,
 6. Aniele,
 7. Dziubku,
 8. Żabko,
 9. Serce moje,
 10. Serduszko,
 11. Króliczku,
 12. Misiu,
 13. Duszyczko,
 14. Złotko,

Każdy z tych zwrotów używany jest co dziennie przez wiele par. Znajdujesz wśród nich zwroty, z których będziesz korzystać?

Pieszczotliwe zwroty do dziewczyny

Nie da się ukryć, że to głównie mężczyźni używają pieszczotliwych zwrotów do dziewczyn. Dlatego lista popularnych zwrotów jest nieco dłuższa niż w przypadku mężczyzn.

 1. Stokrotko,
 2. Gwiazdko,
 3. Piękna,
 4. Różyczko,
 5. Cukiereczku,
 6. Księżniczko,
 7. Motylku,
 8. Kwiatuszku,
 9. Landryneczko,
 10. Promyczku,
 11. Sikorko,
 12. Kruszynko,
 13. Perełko,
 14. Łasiczko,
 15. Serenko,
 16. Syrenko,
 17. Pchełko,
 18. Iskiereczko,
 19. Gąsko,
 20. Smerfetko,
 21. Darling,
 22. Babe,
 23. Głuptasku,
 24. Chmurko,
 25. Foczko,
 26. Mała,
 27. Ślicznotko,
 28. Biedroneczko,
 29. Lalka,
 30. Zajączku.

Wykorzystaj te pieszczotliwe zwroty w kontaktach ze swoją dziewczyną wprowadzając do codzienności nieco więcej romantyzmu.

Pieszczotliwe zwroty do mężczyzny

Mężczyźni na ogół nie potrzebują być określani pieszczotliwymi zwrotami, choć wiele kobiet i tak ich używa w relacjach. Mimo wszystko takich pieszczotliwych zwrotów, których można użyć w kierunku mężczyzn jest mniej, ale i takie znaleźliśmy.

 1. Tygrysku,
 2. Seksiaku,
 3. Ciacho,
 4. Ryjku,
 5. Przytulaku,
 6. Księciuniu,
 7. Przystojniaku,
 8. Niuniek,
 9. Stworku,
 10. Maczo,

Sprawdź, czy któryś z przytoczonych zwrotów działa na Twojego faceta.

Pieszczotliwe zwroty po angielsku

Na koniec zastanówmy się jakich pieszczotliwych zwrotów używa się do ukochanej osoby w języku angielskim. Jak się okazuje jest ich zdecydowanie więcej, choć część z nich z punktu widzenia przeciętnego Polaka może mieć niewiele wspólnego z pieszczotliwością.

 1. Honey,
 2. Babe,
 3. Gorgeous,
 4. Sweetie,
 5. Hot Lips,
 6. Wonderboy,
 7. Darling,
 8. Cutie Pie,
 9. Pumpkin,
 10. Sugar,
 11. Buttercup,
 12. Sweets,
 13. Sweet Pea,
 14. Bubba,
 15. Bubs,
 16. Fluffy,
 17. Lovey,
 18. Big Guy,
 19. My Boy,
 20. Boy Toy,
 21. Cowboy,
 22. Boo,
 23. Lovebug,
 24. Watermelon,
 25. Snuggles,
 26. Papito,
 27. Sunshine,
 28. Adonis,

Wiele z tych pieszczotliwych odniesień nie odnajdzie się u zakochanych osób w Polsce. Wynika to głównie z faktu, iż są to dwuczłonowe wyrażenia i często wydają się nienaturalne w rozmowie.

Jak pieszczotliwie mówić do chłopaka i dziewczyny?

Znasz już listę pieszczotliwych zwrotów, które można wykorzystać w relacjach z ukochaną osobą. Pytanie tylko jak z nich korzystać, aby nie narazić się na śmieszność?

Zakochane osoby często przesadzają z romantyzmem, a jest to szczególnie odczuwalne przez ich znajomych. Jeśli rozmawiasz, że swoim chłopakiem czy dziewczyną, pamiętaj, że przyjaciele mogą czuć się nie swojo, gdy ciągle będziecie używać względem siebie pieszczotliwych określeń.

Nie oznacza to, że należy się wstydzić pieszczotliwych zwrotów, ale muszą być one wypowiadane z umiarem. Tak samo jak nie słodzisz kawy do połowy szklanki, tak samo nie słodź nadmiernie waszego związku.

Jako kobieta pamiętaj, że mężczyźni mogą traktować takie zwracanie się do siebie jako „dziecinne”, dlatego podchodź do tego tematu na spokojnie.

 • Nie przesadzaj z nadmierną ilością pieszczotliwych zwrotów w ciągu dnia.
 • Wybierz takie określenia, które będą się pozytywnie kojarzyć drugiej osobie.
 • Nie zmuszaj drugiej strony do ich używania lub przyjmowania.
 • Pozwól, aby pieszczotliwe zwroty pojawiły się w związku naturalnie.

Stosując się do powyższych rad zwiększysz swoje szanse na to, że obie strony będą czerpać dzięki przytoczonym zwrotom pełnię radości.

Czy pieszczotliwe zwroty mają sens?

Jak wspomnieliśmy we wstępie używanie pieszczotliwych zwrotów do dziewczyny czy chłopaka poprawia trwałość relacji. Naturalnie tego typu badania są niemiarodajne, bo równie dobrze można powiedzieć, że takie osoby po prostu lepiej się dobrały i dlatego jest w ich relacji tyle czułości.

Najlepiej sprawdzają się czułe zwroty wymyślone na bazie wspólnych doświadczeń i spostrzeżeń. Twoja dziewczyna ma krótkie nóżki? Nazywanie jej „żyrafą” raczej nie zostanie dobrze odebrane, ale już pieszczotliwa „kaczuszka” rozluźni nawet napiętą atmosferę.

Mamy nadzieję, że z naszą listą pieszczotliwych zwrotów do ukochanej osoby osłodzisz wasz związek a jeśli masz pomysł na inne zwroty to koniecznie zostaw go w komentarzu.

Happy
Happy
33 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
50 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
17 %
Surprise
Surprise
0 %