plaza nudystow zasady

Plaża nudystów to miejsce, które niektórym osobom zupełnie niepotrzebnie kojarzy się z czymś zboczonym. Liczba osób, które opalają się topless rośnie i to nie tylko w naszym kraju. Zasadniczo nowych plaż nudystów nie przybywa, ale te, które już są zyskują większą popularność. Jeśli planujesz udać się w takie miejsce, zapewne zastanawiasz się jakie zasady obowiązują na plaży nudystów. Jak się okazuje jest ich kilka, ale większość bardzo intuicyjnych więc żeby zaliczyć wpadkę należy się bardzo postarać. Sprawdźmy jakie są zasady na plażach nudystów w Polsce i na Świecie.

Czym jest nudyzm?

Nudyzm to zamiłowanie do chodzenia bez odzieży. Przejawia się głównie w przestrzeni prywatnej, ale i publicznej na plażach lub specjalnie wydzielonych miejscach.

Nudyzm często mylony jest z naturyzmem, choć oba określenia mają części wspólne to nie są tym samym. Naturyzm jest bardziej filozofią i ma cechy ruchu społecznego, opiera się na jedności z naturą.

Zapewne kojarzysz filmy, w których mężczyzna w długim płaszczu przeciwdeszczowym obnaża się przed ludźmi w miejscu publicznym np. parku. Takie zachowanie nazywa się ekshibicjonizmem i nie ma ono nic wspólnego z nudyzmem. Ten zakłada obojętność seksualną, nie wzbudza podniecenia związanego z nagością. Ta ma wpływać odprężająco i wpływać pozytywnie na samopoczucie nudysty.

Dlatego idąc na plażę nudystów nie musisz się obawiać, że ktoś będzie oceniał twój wygląd.

Czym jest plaża nudystów?

Wiemy już, że nudyzm jest aseksualny czyli nie wiąże się, że żadnym zboczeniem. Czym zatem są plaże nudystów?

Plaża nudystów to typowa plaża, na której można albo wręcz należy przebywać nago. Wyróżniamy kilka rodzajów plaż nudystów:

 • Plaże wymagające nagości, o ile pogoda na to pozwala.
 • Plaże zachęcające do nagości, ale nie jest to wymagane.
 • Plaże z dozwoloną nagością, ale w żaden sposób do tego nie zachęcające.
 • Plaże z nielegalną nagością, ale takie, gdzie przymyka się na to oko.
 • Plaże z nielegalną nagością, na których nudysta musi się ubrać.

Większość plaż nudystów dostępna jest dla przedstawicieli obu płci. Mogą przebywać na nich również dzieci, choć szczegóły zależą od wewnętrznego regulaminu plaży.

Plaże nudystów to z reguły ogólnodostępne miejsce nie wymagające zapisania się do kluby czy zrzeszenia ani dokonywania opłat za wejście na plażę. Należy jednak pamiętać, że plaże w niektórych miejscach są płatne, ale nudyzm nie ma na to wpływu.

Podejście do nudyzmu różni się od kraju, w niektórych miejscach jak np. w Danii pływanie nago jest czymś normalnym, w innych krajach plaże nudystów znajdują się na uboczu z dala od miast i zwykłych plaż. Takie miejsca często są odpowiednio oznaczone, aby ostrzec nieświadome osoby, czego mogą się spodziewać.

Zasady na plaży nudystów

Mamy wytłumaczone czym jest plaża nudystów teraz czas przejść do tego jakie zasady na niej obowiązują.

 1. Nie patrz się na innych,
 2. Nie komplementuj ciała nieznajomej osoby,
 3. Utrzymuj kontakt wzrokowy podczas rozmowy,
 4. Nie fotografuj,
 5. Zachowaj dystans,
 6. Przynieś własny ręcznik,
 7. Nie zachowuj się nieprzyzwoicie,
 8. Dostosuj ubiór do wymagań plaży,
 9. Zapoznaj się z regulaminem plaży,
 10. Jeśli to Twój pierwszy raz, wybierz miejsce nieco na uboczu,
 11. Zachowaj standardowe zasady przebywania na plaży jak nieśmiecenie.

Tak prezentuje się lista zasad obowiązujących na niemal każdej plaży nudystów. Omówmy teraz sobie pokrótce każdą z nich.

Nie patrz na innych

Rozumiemy przez to intensywne wpatrywanie się czy gapienie, które będzie źle odbierane. Ludzie chcą się czuć na plaży swobodnie, a osoby, które się w nie patrzą nienaturalnie często będą ten komfort zmniejszać. Jest to jedna z najważniejszych zasad na plaży nudystów.

Nie komplementuj ciała nieznajomej osoby

W normalnej sytuacji powiedzenie komuś, że ma fajny 6-pak będzie zwykłym komplementem, ale na plaży nudystów może oznaczać, że oceniasz nie tylko ten fragment ciała danej osoby, ale i również miejsca intymne. Dodatkowo jest to sugestia, że w ten sam sposób oceniasz innych, dlatego zostaw swoje obserwacje dla siebie. Nawet niech do głowy nie przychodzi Ci wypowiadanie się o miejscach intymnych innej osoby.

Utrzymuj kontakt wzrokowy podczas rozmowy

Plaża nudystów nie jest raczej miejscem, w którym nawiązujesz nowe znajomości. Jeśli jednak zdarzy Ci się z kimś rozmawiać, koniecznie utrzymuj kontakt wzrokowy. Jeśli wiesz, że będziesz mieć z tym problem nie podejmuj się dyskusji.

Nie fotografuj

Plaże dla nudystów nie są zazwyczaj specjalnie urodziwe. Ot zwykłe plaże, które znalazłby się na wielu pocztówkach. Aparat jest Ci tam zupełnie zbędny, a jego obiektyw skierowany w stronę ludzi może być bardzo źle oderwany. Nikt nie chce, aby jego nagie zdjęcia były w aparacie obcej osoby.

Zachowaj dystans

Kolejna zasada mówi o tym, aby zachować dystans pomiędzy miejscem, w którym się rozkładamy a innymi ludźmi. Każdy musi się czuć komfortowo a zbyt duża bliskość nieznajomych osób może to zaburzać. Staraj się zachować również dystans podczas kąpieli czy chodzenia po plaży.

Przynieś własny ręcznik

Ta zasada obowiązuje głównie w kurortach i plażach mających meble plażowe. Zakładam, że nie chcesz siedzieć na leżaku, na którym przed chwilą siedziała zupełnie naga nieznajoma Ci osoba. Naturalnie ręcznik ogranicza również ilość piachu, która dostanie się w niepożądane miejsca.

Nie zachowuj się nieprzyzwoicie

Chodzi tu w głównej mierze o podteksty seksualne nie wspominając już o uprawianiu seksu. Jeśli myślisz, że plaża nudystów jest na to dobrym miejsce, to jesteś w błędzie. Nie prowokuj sytuacji, które mogą zostać odebrane w kontekście erotycznym.

Dostosuj ubiór do wymogów plaży

Tak jak wspomnieliśmy istnieją różne rodzaje plaż i należy dostosować ubiór do wymogów jakie na niej obowiązują. Najczęściej będzie to konieczność rozebrania się. Niektóre plaże pozwalają na łagodniejsze potraktowanie nowych osób, ale z tym związany jest jedna z kolejnych zasad.

Zapoznaj się z regulaminem plaży

Zasady, które tu opisujemy to ogólne zasady funkcjonujące na każdej plaży nudystów, ale są również wewnętrzne regulaminy, które mogą zwierać dodatkowe kwestie. Najczęściej zmiany są niewielkie, alb należy się do nich dostosować. Dlatego zachęcamy do czytania regulaminu plaży przed wejściem na nią.

Jeśli to Twój pierwszy raz, wybierz miejsce nieco na uboczu

Strach przed zdjęciem ubrań jest czymś normalnym, w końcu jesteśmy wychowani w takiej kulturze. Dlatego zachęcamy za pierwszym razem wybrania miejsca nieco na uboczu, ale nie na tyle daleko, żeby można było nas posądzić o podglądactwo. Z czasem ten dystans będziesz zmniejszać, ale za pierwszym razem nie bój się usiąść nieco dalej.

Zachowaj standardowe zasady

Plaża jest miejscem publicznym, zachowuj się zatem tak jak wypada. Nie puszczaj głośniej muzyki, nie krzycz, nie śmieć, zachowuj się zgodnie z zasadami dobrego wychowania. Gdy będziesz wychodzić z plaży koniecznie po sobie posprzątaj i pamiętaj o ubraniu się.

Zasady na plaży nudystów są dość proste do przestrzegania i mają na zasadzie sprawić, że komfort Twój i innych osób będzie na wysokim poziomie. Dzięki dostosowaniu się do 11 przytoczonych zasad nie popełnisz wpadki i Twoja pierwsza wizyta na plaży nudystów przebiegnie bez zakłóceń.