przeterminowane prezerwatywy

Antykoncepcja w naszych czasach jest bardzo skuteczna, o ile używa się jej zgodnie z przeznaczeniem. Mówiąc o antykoncepcji nie mamy na myśli trzymania czosnku w pępku a stosowanie np. prezerwatyw. Jest to najpopularniejsza i jedna z tańszych metod antykoncepcji, która dodatkowo jest powszechnie dostępna. Jednak nawet one posiadają termin ważności. Korzystanie z przeterminowanych prezerwatyw może prowadzić do powstania opóźnionej niespodzianki, za którą będzie trzeba wziąć odpowiedzialność. W tym artykule odpowiemy na najczęstsze pytania odnośnie przeterminowanych prezerwatyw i powiemy, dlaczego ich miejsce jest w kuble na śmieci.

Czy prezerwatywy mają datę ważności?

Wszystko ma swoją datę ważności, prezerwatywy nie są pod tym względem wyjątkiem.

Data ważności prezerwatyw ustalana jest przez producentów na bazie standardów produkcji i materiałów użytych do ich produkcji.

Prezerwatywy przed wypuszczeniem na rynek są wielokrotnie testowane.

Prezerwatywy zgodne z normami produkcyjnymi trafiają do sprzedaży a na każdym opakowaniu znajduje się informacja o ich dacie ważności.

Gdzie jest data ważności na prezerwatywie?

data waznosci prezerwatywy

Skoro wiesz już, że prezerwatywy posiadają datę ważności to teraz wypada wiedzieć, gdzie ta się znajduje.

To zależne jest od producenta, najczęściej data dostępna jest na opakowaniu zbiorczym lub bezpośrednio na folii, w której znajduje się prezerwatywa.

Niektórzy producenci umieszczają datę ważności w obu miejscach, aby mieć pewność, że klient jej nie brzegami.

Data przedstawiana jest w standardowym formacie DD/MM/RRRR i oznaczona jest tekstem „expiration date” lub „Best before”, może występować polskie sformułowanie „data ważności”, ale jest to rzadziej spotykane.

Jeśli posiadasz prezerwatywę bez opakowania lub folii, w której powinna się znajdować, nie należy z niej korzystać.

Dlaczego prezerwatywy mogą się przeterminować?

Większość prezerwatyw wykonuje się z lateksu, jednak niektóre osoby są uczulone na ten materiał, dlatego producenci oferują również prezerwatywy z poliuretanu czy syntetycznej żywicy.

Pomimo iż te materiały mają długi okres rozkładu to nie ma to przełożenia na prezerwatywy.

Data nadrukowana na prezerwatywach określa moment, w którym przestają mieć odpowiednią wytrzymałość. Należy podkreślić, że mówimy tu o prezerwatywach przechowywanych zgodnie z zaleceniami producenta.

Wiele osób nie stosuje się do wspomnianych wymogów trzymając prezerwatywy w portfelach czy innych nieodpowiednich miejscach. Wpływa to na ich skróconą zdatność do użycia, która może minąć nawet przed datą nadrukowaną na opakowaniu.

Warto również pamiętać, że niektóre firmy stosują specjalne środki chemiczne, które mają poprawiać doznania seksualne lub wpływać na zabijanie plemników.

Z czasem takie preparaty stają się szkodliwe i nie tylko mogą wpływać na działanie prezerwatywy, ale również prowadzić do problemów zdrowotnych (rzadkie przypadki).

Data ważności na prezerwatywach nie jest tylko niepotrzebną informacją, jeśli chcesz mieć pewność, że prezerwatywa zachowała swoje właściwości stosuj wyłącznie nieprzeterminowane prezerwatywy.

Data ważności prezerwatyw lateksowych

Lateks należy do wytrzymałego materiału, który nawet przy cienkiej warstwie stanowi dobrą barierę mechaniczną.

Termin ważności prezerwatyw lateksowych najczęściej określany jest na 5 lat.

Data ważności prezerwatyw poliizoprenowych

Poliizopren to kolejny materiał, z którego chętnie korzysta się przy produkcji prezerwatyw.

Jednak przez wzgląd na swoje właściwości data przydatności do zużycia prezerwatyw z poliizoprenu jest krótsza i wynosi 3 lata.

Skutki używania przeterminowanych prezerwatyw

Istnieje wiele skutków ubocznych, które związane są ze stosowaniem przeterminowanych prezerwatyw.

Naturalnie najczęstszą przyczyną jest przerwanie trwałości prezerwatywy co prowadzi do bezpośredniego kontaktu cielesnego.

W przypadku dojścia mężczyzny może zakończyć się to niechcianą ciąża, jednak to nie jedyny problem z jakim będzie trzeba się zmierzyć.

Bardzo poważną konsekwencją ewentualnego przerwania prezerwatywy lub jej zsunięcia może być zarażenie chorobami wenerycznymi.

Istnieje wiele chorób przenoszonych drogą płciową, które mają duże znaczenie dla naszego zdrowia do najczęstszych należą:

  • Kiła,
  • Rzeżączka,
  • AIDS,
  • Żółtaczka,
  • Opryszczka,
  • Choroby zapalne.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że wyżej wymienione choroby dotkną Twojej osoby? Nieduże, ale też nie zerowe zwłaszcza w przypadku seksu z osoba, która nie jest nam dobrze znana.

Jeśli dojdzie do przerwania prezerwatywy w trakcie takiego stosunku warto wykonać badania kontrolne w celu zaprzeczenia lub potwierdzenia występowania jednej z wyżej wymienionych chorób.

Jaki jest okres ważności prezerwatyw?

Jak już wspomnieliśmy data ważności prezerwatyw uzależniona jest od kilku czynników:

  • Daty produkcji,
  • Materiału,
  • Zastosowania dodatkowych czynników chemicznych.

Każdy producent stosuje własne metody produkcyjne i sam określa termin przydatności prezerwatyw.

Większość firm zajmujących się produkcją kondomów określa datę ważności na 3 do 5 lat.

Termin ważności prezerwatyw Durex

Jedną z największych firm produkujących prezerwatywy jest Durex. Masowa produkcja i szeroka gama produktów sprawiają, że prezerwatywy Durex należą również do najbardziej sprawdzonych.

Termin ważności prezerwatyw Durex w większości przypadków to 5 lat. Prezerwatywy wykonane z poliizoprenu dostają datę ważności wynoszącą 4 lata.

Data ważności na prezerwatywach Durex podawana jest w formacie MM/RRRR, dla przykładu data ważności 04/2024 będzie oznaczać możliwość korzystania z prezerwatywy do końca kwietnia 2024 roku.

Czy użycie przeterminowanej prezerwatywy może być bezpieczne?

Używanie przeterminowanych prezerwatyw nigdy nie będzie dobrym pomysłem. Jednak tak samo jak jogurt nie traci magicznie zdatności do spożycia wraz z datą nadrukowaną na opakowaniu tak samo prezerwatywy nie muszą tracić swoich właściwości.

Należy jednak podkreślić, że wiele zależy od sposobu w jaki były przechowywany. Na 99% procent nie stosowałeś się do zaleceń producenta, więc należy założyć, że korzystanie z takiego produktu będzie igraniem z losem.

Nie zachęcamy a wręcz odradzamy stosowanie przeterminowanych prezerwatyw, niemniej, jeśli skorzystałeś z takiej prezerwatywy nie musi to oznaczać automatycznie problemów.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %