Ostatnia aktualizacja 23 listopada 2022 przez Redakcja
Co może być trudnego w poruszaniu się po aplikacjach randkowych? Ot patrzysz na profile, zapoznajesz się z ich opisami i albo akceptujesz to co tam jest albo odrzucasz. Problem pojawia się w chwili, gdy widzisz nieznane skróty na Tinderze i w innych aplikacjach. Tinder jak mało, która aplikacja wprowadził do świadomości ludzi wiele skrótów, których poznanie jest niezbędne do właściwego korzystania z aplikacji. W tym artykule omówimy dokładnie najpopularniejsze skróty na Tinderze i powiemy, kiedy ich używać.
Spis treści
Typy skrótów na Tinderze
Jak to bywa w internecie ciężko jest ustalić, gdzie jakiś skrót został pierwszy raz użyty. W przypadku aplikacji randkowych najwięcej skrótów przypisuje się Tinderowi, głównie za sprawą popularności tej aplikacji szczególnie w Stanach Zjednoczonych.
Większość skrótów widzianych na Tinderze pochodzi z języka angielskiego i jest ściśle powiązana z randkowaniem lub opisem profilu, którego dotyczą.
Skróty na Tinderze można podzielić na:
- Dostępne z poziomu aplikacji,
- Konieczne do wpisania w opisie.
W przypadku skrótów dostępnych z poziomu tworzenia konta, Tinder ogranicza się do skrótów określających naszą osobowość.
Tinder – skróty opisujące osobowość
O ile akronimy niektórych wyrażeń wpisywanych do opisu są dość łatwe do interpretacji tak skróty opisujące typy osobowości to prawdziwa enigma.
Podczas uzupełniania naszego profilu możemy wybrać jeden z kilkunastu typów osobowości opisanych skrótami:
- INTJ,
- INTP,
- ENTJ,
- ENTP,
- INFJ,
- INFP,
- ENFJ,
- ENFP,
- ISTJ,
- ISFJ,
- ESTJ,
- ESFJ,
- ISTP,
- ISFP,
- ESTP,
- ESFP,
Zapewne większość z nich jest Ci zupełnie nieznana, dlatego teraz omówmy co konkretnie oznaczają wszystkie z wymienionych skrótów.
Skrót INTJ
Skrót z języka angielskiego Introvert, iNtuitive, Thinking, Judging oznaczający osobę introwertyczną o analitycznym umyśle. Zazwyczaj lubi pracować samemu co ma przełożenie na niewielkie grono znajomych. Działania takiej osoby nastawione są na efektywność. Takie osoby zwracają dużą uwagę na światopogląd innych osób. Nie łączą się w pary przez zauroczenia a wspólne spojrzenie na świat. W związku są bardzo lojalnymi partnerami.
Skrót INTP
Skrót osobowości INTP od angielskiego introverted intuition thinking perceiving opisuje introwertyka, który obserwuje innych i dochodzi do wniosków na podstawie logiki i analitycznego myślenia. Takie osoby zazwyczaj obracają się w niewielkim gronie znajomych, wobec których są lojalni. Mają problemy z poznawaniem nowych ludzi, wynika to z ich nieśmiałości.
Skrót ENTJ
Kolejny skrót opisujący osobowość to ENTJ (ang. Extraversion, Intuition, Thinking, Judgment). Takie osoby określa się mianem przywódców. Wpływ na to ma ich motywacja i chęć do działania. Jeśli szukasz osoby, która nie boi się wyzwań to taka osoba nada się idealnie. Niestety osoby tego typu nie ulegają emocjom co nie sprawdzi się, gdy oczekujesz romantycznego związku.
Skrót ENTP
Idąc dalej trafiamy na skrót ENTP (ang. Extraverted iNtuitive Thinking Perceiving) opisujący ekstrawertyka nastawionego na spotkania z ludźmi. Takie osoby swoją uwagę kierują na całokształt a nie detale. To bardzo uczciwe osoby, które kochają dyskusje i podważanie argumentów. Takie osoby prowokują do dyskusji, podczas, której pojawiają się liderzy a oni odsuwają się w tył. To dość chaotyczny typ osobowości.
Skrót INFJ
Następnym skrótem obecnym na Tinderze jest INFJ (ang. introverted intuitive feeling judging). Jak się okazuje osoby posiadające taki typ osobowości to dobrzy kandydaci na partnera/partnerkę. Charakteryzując się wyrozumiałością i tolerancją. Z reguły to towarzyskie osoby, ale przyjaciół dobierają z głową i oddzielają ich od znajomych. Takie osoby potrafią wybaczać, ale są pamiętliwe.
Skrót INFP
Co wiemy o skrócie INFP (ang. Introverted Intuitive Feeling Perceiving)? Takie osoby są introwertykami kierującymi się głównie uczuciami. To lojalne osoby, które potrafią wczuć się w sytuację innych. Obdarzone są wyobraźnią i są tolerancyjne względem wszystkich ludzi.
Skrót ENFP
Kolejnym skrótem obowiązującym na Tinderze jest ENFP (Extraverted Intuitive Feeling Perceiving). Takie osoby stanowią spory odsetek społeczeństwa. Są nakierowane na nawiązywanie relacji międzyludzkich i przebywanie wśród ludzi. Nie robią tego z chęci bycia na świeczniku, szukają swobody i kreatywności oraz odpowiedzi na pytania nawet jeśli zahaczają one o mistycyzm.
Skrót ENFJ
Skrót (ang. Extraverted iNtuitive Feeling Judging) nie jest rzadkością na Tinderze a to za sprawą tego, że średnio 2 osoby na 100 mają taki typ osobowości. Charakteryzuje się on charyzmą i altruizmem, co czasem prowadzi do sytuacji, w których obdarzają nieodpowiednie osoby zbyt dużym zaufaniem.
Skrót ISFJ
Jak to jest być sędzią w sporach? Osoby ISFJ (ang. Introverted Sensing Feeling Judging) na pewno doskonale znają to uczucie. To wrażliwe osoby, które przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa. Doskonale odczytują uczucia innych osób, ale nie dzielą się tymi informacjami. Mają problem z wyrażaniem własnych uczuć i stawiają potrzeb innych nad swoimi.
Skrót ISTJ
Teraz pomówmy o introwertyku perfekcjoniście ISTJ ((ang. Introverted Sensing Thinking Judging). Jeśli szukasz osoby, dla której obietnica jest czymś ważnym to dobrze trafiłeś. Jako lojalne osoby, mają problem z odmawianiem i mogą być wykorzystywane nie mając tego świadomości. Dla tych osób lepiej być samemu niż w złym towarzystwie.
Skrót ESFJ
Wśród skrótów widocznych na Tinderze znajdziemy również ESFJ (ang. Extraverted Sensing Feeling Judging). Znasz osobę, która odpowiada za organizację pracy, przyjacielskich spotkań czy ma wpływ na inne grupy ludzi? Osoby ESFJ lubią czuć kontrolę, są towarzyskie i starają się wszystkich zadowolić. Cenią sobie prawo i zasady, będąc w związku wymagają tego samego od partnera.
Skrót ESTJ
Ekstrawertykiem ceniącym zasady jest ESTJ (ang. Extraverted Sensing Thinking Judging). Ten skrót opisuje osoby, lubiące zabawę i kontakty z ludźmi. Mają dobre relacje w życiu rodzinnym i przyjacielskim. Czasem mają problem z docenieniem opinii innych osób co może prowadzić do konfliktów.
Skrót ISTP
Czym charakteryzuje się osobowość ISTP (ang. Introverted Sensing Thinking Perceiving)? Ten skrót opisuje osoby lubiące robić wszystko po swojemu. Ich spontaniczność pomaga zdobywać przyjaciół, ale rzadko korzystają z okazji do wygłupów. W związkach kierują się głównie wspólnym przeżywanie różnych rzecz niż empatią. Takie osoby mogą mieć problem z zachowaniem ustalonych granicz i niechętnie stosują się do ograniczeń.
Skrót ISFP
Skrótem opisującym osoby introwertyków bazujących na uczuciach jest ISFP (ang. Introverted Sensing Feeling Perceiving). Jeśli widzisz na Tinderze opisującą się w ten sposób to jest ona wrażliwa i czuła, ale zachowuje pewną dozę skrytości. Takie osoby dalekie są od stawania po jednej ze stron, raczej zajmują bezpieczne miejsce po środku.
Skrót ESTP
Przedostatnim skrótem opisującym osobowości jest ESTP (ang. Extraverted Sensing Thinking Perceiving). Takim mianem określa się osoby lubiące odgrywać pierwsze skrzypce. To oni na ochotnika pójdą zmoczyć gąbkę czy zaczną śpiewać na karaoke. O ESTP mówi się, że żują chwilą i nad rozważeniem problemu cenią sobie szybką reakcję. Takie osoby bywają wybuchowe i nie sprawdzają się w związkach z emocjonalnymi osobami.
Skrót ESFP
Ostatni skrót obecny na Tinderze i tyczący się osobowości to ESFP (ang. Extravert, Sensing, Feeling, Perception). Opisuje on osoby towarzyskie i bardzo tolerancyjne. Takie osoby często są kochane przez bliskich a i same odwdzięczają się miłością. Jako bardzo optymistyczne osoby czasem nadto starają się unikać problemów i konfrotacji.
Przyznaj, że skrótów opisujących osobowości na Tinderze nie brakuje. Niestety problemem jest to, że różnice w ramach jednej grupy osobowości są na tyle nie duże, że wręcz pomijalne.
Tinder skróty wpisywane w opisach
Teraz gdy już wiesz co oznaczają skróty widoczne w profilach osób warto zagłębić się w ciekawsze skróty. Dlaczego ciekawsze? Bo wymyślone przez samych użytkowników.
Wiele z tych skrótów widocznych jest również na innych portalach, choć niektóre zostały wymyślone wyłącznie z myślą o portalach randkowych.
ONS
Jednym z najpopularniejszych skrótów na Tinderze jest ONS czyli „One Night Stand”. Skrót ten pojawia się w profilach osób, które liczą na jednorazowe spotkanie zakończone seksem. Jeśli widzisz mężczyznę lub kobietę z takim skrótem w swoim opisie a oczekujesz długotrwałego związku to przesuń profil w lewo. Nie trać czasu na próbę przekonywania o dłuższego związku, nic to nie da.
Tinder został stworzony z myślą o szybkich randkach i w jego początkach wiele osób tylko po to zakładało konto. Z czasem, gdy na Tinderze zaczęło pojawiać się więcej osób szukających stałej miłości, wytworzył się skrót ONS.
Naturalnie istnieją również opisy mówiące „żadne ONS, FWB czy inne skróty”, które jasno wskazują, że tej osobie należy na zbudowaniu trwałej relacji.
FWB
Kolejnym skrótem, który przeniknął do szerszej świadomości a był rozpropagowany na Tinderze jest FWB. Jest to praktycznie to samo określenie co ONS z tą różnicą, że obie osoby nie postanawiają przestać na jednorazowym stosunku, a chcą kontynuować tą znajomość choć ta wciąż oparta ma być na seksie.
FWB to Friends with Benefits, gdzie tym benefitem jest oczywiście seks bez zobowiązań. Ten typ relacji popularny jest wśród młodych osób i o ile nie mamy zamiaru go oceniać to warto wiedzieć, że często kończy się złamanym sercem.
Często jedna z osób pomimo wstępnych ustaleń zakochuje się w drugiej i dąży do stałego związku, ale bardzo rzadko kończy się to trwałą relacją.
Netflix and Chill
Skoro jesteśmy przy temacie zakodowanych wiadomości odnośnie seksu to wypada wiedzieć, że „Netflix and Chill” również jest z tym powiązane.
Z pozoru niewinne sformułowanie jest parafrazą „pójdziemy do mnie? Pokażę Ci kolekcję moich płyt”. Osoby umieszczające ten tekst na swoim profilu w Tinderze oczekują wspólnego oglądania filmów zakończonego seksem.
Tak naprawdę to oglądanie Netflixa można pominąć i w zasadzie otrzymujemy relacje typu ONS lub FWB. Jednak w przeciwieństwie do nich, tutaj dopuszcza się możliwość dłuższego związku.
For Fun
Również określenie „for fun” pojawia się na profilach osób, które używają Tindera głównie dla zabawy. Nie nastawiają się one na związek a przygody łóżkowe. Czasem chodzi o jednorazowe spotkanie innym razem może to być np. okres wakacyjny.
420
Symbol 420 skierowany jest do osób, które lubią sobie popalić marihuanę. Naturalnie jego historia wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie pięciu uczniów umawiało się o 16:20 na palenie marihuany. Z czasem godzina 16:20 została zamieniona na 4:20 a dla łatwiejszego zapisu poprzestano na 420.
DIY
To kolejny skrót spotykany na Tinderze znany szerszemu gronu osób. Pochodzi od słów „do it yourself” czyli zrób to samemu. Odnosi się do hobby polegającego na robieniu rzeczy przez samego siebie. Nie ma w tym skrócie żadnego podtekstu seksualnego.
Tak wygląda zestawienie większości skrótów widocznych na Tinderze. Mamy nadzieję, że z tym wytłumaczeniem będziesz wiedzieć czego oczekują osoby, których profile przeglądasz. Jeśli widziałeś/widziałaś na Tinderze jakiś skrót, którego nie opisaliśmy, daj koniecznie znać a dopiszemy go do artykułu.