swatka kto to

Swatka i Swat to pojęcia, które powoli odchodzą do lamusa, chociaż wciąż takie osoby funkcjonują. W tym artykule chcemy przybliżyć wam nieco bardziej postać swatki i tego kim jest taka osoba. Skupimy się na odmianie żeńskiej tego zawodu, gdyż swatów obecnie praktycznie nie uświadczymy. Jeśli interesuje cię temat swatania ludzi i chcesz nieco więcej wiedzieć na temat swatek to zapraszamy do lektury.

Kto to jest swatka?

Swatka jest żeńskim odpowiednikiem swata, czyli osoby pośredniczącej w zawieraniu małżeństwa. Geneza tego słowa wywodzi się z języka staropolskiego.

Przesądy powodowały, że za kojarzenie par brali się głównie panowie, gdyż swatka miała przynosić pecha.

Rolę swatki i swata pełniły zazwyczaj osoby dorosłe i doświadczone w relacjach damsko męskich. Pomimo tego to właśnie Panie początkowo zajmowały się swataniem ludzi.

Swatkami zostawały w większości przypadków osoby spokrewnione ze swatanym, ewentualnie bliski przyjaciel osoby swatanej.

Wynagrodzenie swatki było uznaniowe, najczęściej takie osoby nie oczekiwały nic w zamian, ale zdarzały się wynagrodzenia pieniężne czy wdzięczność okazywana częściami garderoby.

Zależnie od regionu Polski i specyfiki danej relacji swatki zajmowały się również negocjowaniem posagu.

Czym zajmuje się swatka współcześnie?

Mogłoby się wydawać, że w dobie portali internetowych, biur matrymonialnych, portali społecznościowych i licznych miejsc spotkań, swatka nie będzie miała dużo pracy. Faktycznie jest tak, że z upływem lat ten zawód jest coraz mniej popularny, ale wciąż są osoby, które korzystają z usług swatki.

Paradoksalnie na świecie jest coraz więcej singli a instytucja małżeństwa zwłaszcza tego trwałego mocno opadła na sile. Sporo osób decyduje się na trwanie w toksycznym związku wyłącznie przed obawą bycia samotnym.

W internecie próżno szukać ogłoszeń swatek, takie osoby często też unikają tego pojęcia i występują w roli pośrednika matrymonialnego.

Do swatki trafiają głównie osoby, które korzystały już z portali randkowych czy tradycyjnych biur matrymonialnych i nie znalazły osoby, której szukały. Pomimo większych możliwości coraz rzadziej decydujemy się na interakcje z innymi ludźmi i zamykamy się w naszych komputerach i telefonach.

Jak podkreślają swatane osoby ich celem nie zawsze jest odnalezienie bajkowej miłości, zazwyczaj:

  • Chcą przestać być samotne,
  • Posiadanie dzieci,
  • Chęć bycia z inną osobą niekoniecznie nawet z miłości.

Kojarzenie osób działa często w podobny sposób jak robią to aplikacje randkowe, porównuje się oczekiwania obu osób, informacje o nich i na podstawie tego typuje najbardziej zbliżone profile.

W zakresie doradcy matrymonialnego nie ma ściśle określonych obowiązków, z aspektów nieoczywistych można wspomnieć np. o upewnianiu się czy osoby dotarły z randki do domu. Każdy swat i swatka mają własne metody działania.

Niektóre swatki prozą osoby swatane o wypełnienie raportów po pierwszej randce, na ich podstawie można ocenić co dana osoba robi źle i dać wskazówki na przyszłość.

Swatka stara się nas poznać, dlatego poza danymi osobowymi chce wyciągnąć od nas jak najwięcej informacji o naszych zainteresowaniach, wykształceniu, statusie materialnym (bez szczegółów) i oczekiwaniach względem drugiej osoby. Te informacje nie są udostępniane, a przynajmniej nie powinny być.

Jak swatka pozyskuje klientów?

Wspomnieliśmy, że nie ma w internecie stron czy ogłoszeń swatek, jak zatem takie osoby trafiają do klientów? Głównym zadaniem swatki jest kojarzenie ludzi, a idealnym miejscem na poznanie singli są bary, puby i liczne wydarzenia kulturalne.

Takie osoby mają łatwość w nawiązywaniu kontaktów i doskonale odnajdują się w takich miejscach.

Swatanie może być normalną działalnością gospodarczą co niesie ze sobą korzyści i wady prowadzenia firmy. Biura swatek nie do końca są tym samym co biura matrymonialne, gdyż niektóre swatki nie pokazują swoim klientom zdjęć potencjalnych partnerów i partnerek.

Wiele osób trafia do swatek z polecenia, ale na to trzeba sobie zapracować.

Kto korzysta z usług swatki?

Doradca matrymonialny spotyka się z szerokim wachlarzem osób zainteresowanych jego ofertą. Wspomnieliśmy już o tym czego oczekują osoby udające się do swata i swatki, a kim konkretnie są te osoby?

Co ciekawe do swatki udają się głównie kobiety, które słyszał o takich osobach od swoich matek. Większość Pań i Panów posiada dobry status materialny i jest po 30 roku życia.

Zazwyczaj mówimy o osobach po rozwodach oraz rozstaniach. Złamane serce nie jest łatwo naprawić, ale wizyta u swatki może pomóc.

Osobną grupę stanowią osoby posiadające dzieci, które są samotne i chcą, żeby ich pociechy rozwijały się w rodzinie z mamą i tatą.

Ciekawym przypadkiem są żonate osoby, które mylą swatkę z agencją towarzyską. Gdy przychodzi do okazania dowodu osobistego, takie osoby szybko rezygnują.

Wśród klientów zdarzają się również osoby starsze i samotne, które często cierpią na samotność. Choć swatanie osób starszych z wieloma nawykami czy nawet uprzedzeniami nie jest łatwe potrafi przynieść wiele satysfakcji.

Niestety do swatki trafiają również osoby, które nie chcą tam być, ale ulegają rodzinie. Sukces w takim wypadku jest mało prawdopodobny i warto mieć tego świadomość, jeśli jesteś jedną z tych osób.

Kto może zostać swatką?

Jeżeli myślisz, że swatanie ludzi jest pracą łatwą do wykonywania to się mylisz, chyba że masz odpowiednie predyspozycje. To nie jest jeden z tych zawodów, gdzie wystarczy nauczyć się określonych schematów. Tutaj pracuje się z ludzkimi emocjami i należy dobrze się w nich odnajdywać.

Do wykonywania zawodu swatki nie są potrzebne żadne dyplomy i kursy. Jednak wiedza z zakresu psychologii będzie mile widziana, nie tylko ułatwi Ci pracę, ale zwiększy również szansę na połączenie ludzi.

Warto pomyśleć o pracy przez pewien okres czasu jako doradca matrymonialny w biurze u kogoś innego a dopiero później rozpocząć własną działalność.

Znalezienie ogłoszeń na doradcę matrymonialnego nie jest łatwe, ale da się to zrobić. Wśród wymagań znajdziemy:

  • Łatwość nawiązywania kontaktów
  • Pokłady empatii
  • Znajomość portali randkowych

Często do takiej pracy trafiają studenci psychologii i socjologii, ale nie jest to żadnym wymaganiem.

Czy na swataniu ludzi da się zarobić?

Jak w większości biznesów tak i tu liczy się dobry biznesplan. Jednak nie jest to biznes bardzo dochodowy i ma rację bytu wyłącznie w dużych miastach jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź czy Poznań.

Sposób rozliczania jest różny od jednorazowych spotkań po pakiety miesięczne, w których otrzymujemy gwarancję kilku randek. Trzeba się liczyć z tym, że jest to zawód, który może być dochodowy wyłącznie przy większej liczbie klientów w innym wypadku może być problem z zarobieniem na wydatki.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %