Ostatnia aktualizacja 1 sierpnia 2022 przez Redakcja
Żyjemy w świecie przesiąkniętym poprawnością polityczną co prowadzi do powstawania coraz większej ilości tematów tabu. Boimy się pytać a czasem boimy się również odpowiedzi. Polskie społeczeństwo jest dużo bardziej otwarte niż kiedyś, ale wciąż funkcjonują tematy tabu, które nie są poruszane w nieznanym towarzystwie. Tylko czym tak właściwie jest temat tabu i jak wyglądają tematy tabu w ujęciu globalnym oraz relacji w związku? W tym artykule dokładnie wytłumaczymy co to jest temat tabu, podamy przykłady i zaproponujemy rozwiązania, które ułatwią rozmowę bez tabu.
Spis treści
Temat tabu co to jest?
Definicja tabu (taboo) określa to pojęcie jako fundamentalny zakaz kulturowy, którego łamanie prowadzi do gwałtownych reakcji społeczeństwa. Jednak w potocznym języku znaczenie tabu jest lżejsze i odnosi się do autocenzury, narzucanej samej sobie przez społeczeństwo.
Synonimy słowa tabu:
- nienaruszalny,
- zakazany,
Za tabu można uznać zachowania, działania i tematy, które pomijane są w procesach wychowywania. O tabu nie należy głośno mówić, a w przekonaniu niektórych osób nie ma nawet co o nim myśleć.
Tyle definicja, a jak wygląda rzeczywistość? Tematami tabu nazywamy tematy, o których nie chcemy albo wstydzimy się rozmawiać. Boimy się również reakcji drugiej osoby na pytanie, które łamie tabu i dotyka rzadko poruszanych kwestii.
Wiele z tematów tabu jest naprawdę delikatnych i tylko my sami nakładamy na siebie autocenzurę, z powodu własnych obaw.
Co musisz wiedzieć o tabu:
- Temat lub zachowanie niedopuszczalne/zakazane przez ogół społeczeństwa.
- Tabu pierwotnie odnosiło się do religii i tematów, które nie powinny być poruszane przez ludzi.
- Tabu wykształcało się w każdej kulturze niezależnie od siebie.
- W ocenie każdej osoby tematy tabu mogą różnić się od siebie.
Temat tabu jest pojęciem mocno subiektywnym, to co dla jednej osoby może być tabu, dla drugiej nim nie będzie.
Rodzaje tematów tabu
Codzienne rozmowy w związku czy pomiędzy znajomymi i rodziną nie wykraczają poza absolutnie błahe tematy związane z tym co zjeść na obiad, jak komuś minął dzień, co zrobił dany celebryta, czy rachunki zostały opłacone i jaki film wybrać na wieczór.
Pomimo coraz większego otwarcie społeczeństw zachodniej kultury, wciąż boimy się pytać o bardziej istotne kwestie, które mogą być niewygodne lub wstydliwe.
Do niedawna wyznanie rodzicom, że jest się osobą homoseksualną było bardzo trudnym doświadczeniem, a takie dzieci w szkole nie miały łatwo. Dziś wciąż pojawiają się na tym polu różnego rodzaju problemy, ale ten temat tabu jest z roku na rok coraz bardziej przełamywany i zapewne za kilka lat zniknie z listy tematów tabu.
Obecnie najczęstszymi rodzajami tabu są:
- poglądy polityczne,
- zarobki,
- seks w ujęciu bardziej szczegółowym,
- religia,
- nałogi,
Wymieniliśmy kategorie tematów tabu, gdyż to zagadnie jest bardzo rozległe. Tematy religijne na przestrzeni lat przestawały być tabu i dziś coraz więcej osób nie ma oporów by głośno mówić o swoich poglądach religijnych. Trzeba jednak pamiętać, że w kraju mocno katolickim jak Polska religia muzułmańska może być odbierana negatywnie zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.
Najczęstsze tematy tabu przykłady
Nasz portal omawia sprawny relacji w związkach, zatem zaraz przejdziemy do tematów tabu w relacjach uczuciowych, ale przytoczmy jeszcze kilka konkretnych przykładów tematów tabu.
- wysokość wynagrodzenia,
- częstotliwość stosunków seksualnych,
- poglądy polityczne,
- menopauza i andropauza,
- uzależnienia,
- depresja,
- aborcja,
- problem medyczne,
- choroby psychiczne,
- eutanazja,
Mianem tabu można nazwać każdy temat, którego nie chcemy poruszać z obawy przed reakcjami innych osób. Możliwe, że ten temat jest tabu tylko w naszej głowie, ale właśnie to oznacza, że jest dla nas tabu.
Bez tabu – co to znaczy?
Choć nie jesteśmy tego świadomi wyrastamy w świcie tematów tabu. Nasi rodzice nie poruszają pewnych kwestii przy wychowywaniu, bo ich zdaniem jest to niepotrzebne albo tak jest lepiej.
Nie chodzi tu tylko o wyświechtany temat tego jak rodzą się dzieci, ale wiele innych kwestii.
Pojęcie „bez tabu” najczęściej wykorzystywane jest w programach telewizyjnych, forach internetowych czy spotkaniach w grupie znajomych i komunikuje, że można rozmawiać o wszystkim bez skrępowań.
Brak tabu może prowadzić do zawstydzających i konfliktowych sytuacji, dlatego takie rozmowy powinno przeprowadzać się w gronie znajomych nam osób.
Czy brak tabu jest czymś dobrym? Z jednej strony tak, z drugiej należy pamiętać, że nawet w rozmowie bez tabu, można urazić drugą osobę i należy zastanowić się dwa razy nad tym co się mówi.
Tabu nakłada na członków danej społeczności hamulce, które np. blokują osoby przed publicznym uprawianiem seksu.
Tematy tabu w związku
Przejdźmy już do tematów tabu w związku, bo tych nie brakuje. Pomimo tego, że jesteście ze sobą kilka miesięcy nawet kilkadziesiąt lat, zapewne są pytania, których nigdy sobie nie zadaliście.
Rozmowa jest podstawą każdego związku, razem się śmiejecie, przeżywacie smutki i wzajemnie motywujecie, a mimo to wciąż macie pytania, których boicie się zadać. Problemem tematu tabu w związkach jest to, że częściej o naszych problemach wie przyjaciel czy przyjaciółka niż partner lub partnerka.
Najczęstsze tematy tabu w związku przykłady
Lista tematów tabu jest długa, choć nie da się ukryć, że w głównej mierze tyczy się ona Pań, mężczyźni zazwyczaj mają mniej tematów tabu. Jakie są najczęstsze tematy tabu w związku?
- kobiece dolegliwości,
- pieniądze,
- atrakcyjność fizyczna partnera,
- brak orgazmu,
- masturbacja,
- byli partnerzy,
- fantazje seksualne,
Infekcje w miejscach intymnych, zarobki, przybranie na wadze drugiej osoby czy zmiany w życiu łóżkowym to tylko niektóre tematy, których unikamy, gdyż nie chcemy urazić drugiej osoby albo zależy nam na niedoprowadzaniu do kłótni.
Należy jednak pamiętać, że rozmowa na tematy, które były tabu mają nam pomóc polepszyć związek, a ukrywanie ich nie wpłynie w pozytywny sposób na budowane relacje.
Przykładowe pytania łamiące tabu w związku
Skoro wiesz już jakie są najczęstsze tematy tabu to zapewne potrafisz ocenić czy Twoje pytania się do nich zaliczają. Jeśli jednak poszukujesz potwierdzenia sprawdź listę pyta tabu, które często pojawiają się w głowie, a nigdy nie są zadawane.
- Czy myślisz, że będę dobrym rodzicem?
- Jakim myślisz, jakim rodzicem będziesz?
- Czy kiedykolwiek myślałeś o zdradzie?
- Co Twoim zdaniem powinno zmienić się w naszym związku?
- Czy złamał Ci ktoś serce?
- Czy kochałeś kogoś przede mną?
- Czy są tematy, o których wstydzisz się ze mną rozmawiać?
- Czy kontaktowałeś/kontaktowałaś się z byłym/byłą podczas naszego związku?
- Czy lubisz seks oralny?
- Gdzie chciałbyś uprawiać seks?
- Często masz myśli erotyczne?
- Często się masturbujesz?
- Czy patrzysz na inne dziewczyny/ innych chłopaków?
- Czy podoba Ci się jakaś moja koleżanka / mój kolega?
- Czy jesteś o mnie zazdrosny/zazdrosna?
- Chcesz mieć dzieci?
- Czy potrzebujesz małżeństwa?
- Jak oceniasz nasze sprawy łóżkowe?
Jak rozmawiać na tematy tabu?
Rozmawianie na temat tabu ni jest łatwe, wiąże się z przekroczeniem strefy komfortu i dyskusją, która może odbić w różne rejony.
Wielu z nas nie potrafi rozmawiać na poważne tematy, nasze rozmowy są o wszystkim a faktycznie o niczym. Nie może zatem dziwić, że problemy z komunikacją prowadzą do braku świadomości o tm jak rozmawiać na tematy tabu.
Spróbuj przygotować się do tej rozmowy, jako że Ty będziesz inicjować konwersację to musisz wiedzieć co ma być jej efektem. Chcesz dowiedzieć się co myśli o Tobie bliska osoba a może liczysz na wspólne wypracowanie zmian, które poprawią wasz związek?
Dobierz odpowiednie pytania, które nie będą zostawiać pola do interpretacji. Twoja partnerka/partner mogą być zdziwieni nagłym pytaniem o poprzednich partnerów czy masturbację.
Warto dać znać partnerowi, że chcesz z nim porozmawiać nieco głębiej i dowiedzieć się co on na taką rozmowę powie.
Podczas samej rozmowy staraj się tonować negatywne emocje, jeśli takie się pojawią. Gdy rozmowa potoczy się w niewłaściwym kierunku, przerwij ale nie obrażaj się, widocznie tematy tabu, które poruszasz powinny takimi zostać w waszej relacji. Czy to dobrze? Nie do końca, ale nie należy naciskać w tych kwestiach, zwłaszcza jeśli tyczą się światopoglądów.
To by było już na tyle w temacie tabu i mamy nadzieję, że dokładnie wytłumaczyliśmy czym jest temat tabu oraz jakie pytania mogą go przełamać.
[…] Tabu a właściwie „taboo” to określenie odnoszące się do kulturowego zakazu, którego łamanie prowadzi do gwałtownych relacji społecznych. Najczęściej tabu tłumaczymy jako nienaruszalny lub zakazany. […]
[…] naszej stronie znajdziesz informacje o tematach tabu i pytaniach tabu, w których zagłębiamy się szerzej w „zakazane […]