tematy których nie poruszamy na pierwszej randce

Ostatnia aktualizacja 7 marca 2024 przez Redakcja

Pierwsza randka może być ostatnią z wielu powodów, pół biedy gdy tym powodem będzie niedopasowanie charakterologiczne, normalna sprawa, gorzej gdy do drugiej randki nie dojdzie z powodu poruszenia nieodpowiednich tematów. Nasze społeczne zachowania są w pewien sposób definiowane przez to co wypada a co nie wypada. Randka jest na tyle specyficznym rodzajem spotkania, że istnieje całkiem pokaźna lista zachowań, których należy unikać. Tym razem postaramy się podpowiedzieć jakie są tematy, których nie poruszamy na pierwszej randce.

Dlaczego pewnych tematów nie warto poruszać na pierwszej randce?

Obecnie do pierwszej randki najczęściej dochodzi przez internetowe aplikacje randkowe. Jest to pierwszy moment, w którym się spotykacie i macie okazję lepiej się poznać.

Na tym etapie planowanie rozwoju waszej relacji nie ma żadnego sensu, dwójka ludzi się sobie spodobała i postanowiła miło spędzić czas, tylko i aż tyle.

Dlatego też warto zadbać o to, aby tematy poruszane na randce były ciekawe i pozwalały się lepiej poznać. Wiecie o sobie mało co i wypada tę wiedzę poszerzyć, a rozmowa o byłych partnerach czy narzekanie na niepowodzenia nie sprawi, że atmosfera będzie odpowiednio zbudowana.

Jeśli zaczniecie rozmawiać na niewłaściwe tematy to wymiana zdań będzie szybko się ucinać, u drugiej osoby może być widoczne znużenie i brak zainteresowania co w efekcie sprowadzi się do zdania „nie nadajemy na tych samych falach” i pożegnania.

Nie zachęcamy do udawania kogoś kim się nie jest, ale zostawianie cięższych tematów na moment, gdy partner/partnerka będą w stanie je zaakceptować a być może sami będą nimi zainteresowani.

Jakich tematów nie poruszać na pierwszej randce?

Na naszej stronie znajdziesz informacje o tematach tabu i pytaniach tabu, w których zagłębiamy się szerzej w „zakazane tematy”.

Zasadniczo możemy wyróżnić tematy, których nie powinno się poruszać i co do których jest zgoda jak np. rozmowa o byłych partnerach oraz takie co do których nie ma zgody jak polityka.

My zachęcamy do unikania tematów kontrowersyjnych potrafiących wzbudzać skrajne emocje.

Spokojnie zdążysz poznać drugą osobę i jej światopogląd na różne sprawy, nie musisz poruszać tych spraw wprost np. zadając pytanie „co myślisz o aborcji?”.

Każda kolejna randka będzie odkrywać przed Tobą osobę, z którą się spotykasz. Błahe tematy się wyczerpią, wy się lepiej poznacie i łatwiej będzie wam dzielić się poglądami na głębsze tematy.

Jedyne co ryzykujesz w ten sposób to stracony czas na randkowanie a i tak zapewne podczas tych randek będziesz się dobrze bawić.

Byli partnerzy – Byłe partnerki

Nie ważne czy chcesz powiedzieć komplement drugiej osobie wspominając o swoim byłym/byłej czy po prostu wtrącić informację o zakończonym związku, nie rób tego.

Nikt nie chce słuchać o Twojej relacji z osobą, którą ma się zastąpić. Pierwsza randka jest dla was, macie razem budować przyszłą znajomość a nie wspominać przeszłe niepowodzenia.

Wspominanie o byłych partnerach to absolutnie gwóźdź do trumny pierwszej randki i temat top1, którego należy unikać.

Sprawy intymne

Choć nazywamy się intymnapolska.pl i piszemy o sprawach intymnych to pierwsza randka nie jest miejscem, na którym warto wiele o nich wspominać.

W zasadzie rozmowa na te tematy zaczyna się dopiero wtedy, gdy zanosi się, że coś z tego będzie.

Wyjątkiem może być randka dwóch osób, które jasno określiły swoją relację jak FWB lub ONS, szczególnie w tym drugim przypadku jest to normalne.

Pieniądze

Prawdopodobnie żaden facet nie chce usłyszeć pytania o zarobki na pierwszej pracy. Możesz spytać go czym się zajmuje, ale zadanie tak otwartego pytania sprawi, że zostaniesz sklasyfikowana jako „ta co leci na pieniądze”, nawet jeśli nie miałaś złych intencji.

Mężczyzn zdecydowanie rzadziej interesuje status materialny potencjalnej partnerki, niemniej jeśli planujesz pytać o zarobki, odłóż to w czasie.

Dzieci

Ten temat można rozłożyć na kilka mniejszych. Zacznijmy od tego, że zadanie pytania:

 • Czy chcesz mieć dzieci?

nie poprowadzi rozmowy w dobre miejsce. W pełni rozumiemy, że to jedno z najważniejszych pytań jakie dwójka spotykających się ze sobą ludzi może zadać, ale nie na pierwszej randce.

Dopiero się poznajecie a Ty już planujesz przyszłość i zadajesz tak intymne pytanie? Zły pomysł, bardzo zły.

Temat dzieci może przewinąć się również kontekście już posiadanego potomstwa. Jeśli jedno z was ukrywało do tego momentu informację o tym, że posiada dziecko, pierwsza randka jest dobrym pomysłem aby ujawnić prawdę.

Nie koniecznie w pierwszych zdaniach rozmowy, ale zdecydowanie przed jej zakończeniem. Ukrywanie tak istotnej informacji nie jest dobre i będzie się wiązać wyłącznie ze stratą czasu Twojego i osoby, z którą się spotykasz.

Jeśli oboje macie dzieci i wiecie o nich, to również rozmowa na ich temat na pierwszej randce nie ma większego sensu. Możecie wspomnieć o nich, zapytać ile mają lat czy coś podobnego, ale nie poświęcajcie temu tematowi dużo czasu.

Rozmowa o przyszłości

Ten temat niejako pokrywa się ze wcześniejszym, zdecydowanie odradzamy poruszać tematu budowania wspólnej przyszłości już na pierwszym spotkaniu.

 • Wyobrażam sobie nas w domku z ogródkiem…
 • Widzę, że mam tutaj idealny materiał na żonę/męża

Jeśli idziesz tak daleko na pierwszej randce z osobą, o której wiesz mało co to dobrą radą będzie włączenie hamulców. Nie buduj presji i nie osaczaj, nie sprawiaj wrażania zdesperowanej osoby.

Choroby

Mówimy tu o chorobach i dolegliwościach niezagrażających życiu jak ból pleców, liszaje czy inne dermatologiczne kwestie.

Nikt nie chce tego słuchać na pierwszym spotkaniu, łatwo w ten sposób można odsunąć od siebie rozmówcę. Jeśli masz jakiś wstydliwy problem i chcesz o nim wspomnieć to znajdziesz na to czas.

W przypadku poważnych dolegliwości Twoja wybranka powinna wiedzieć na co się pisze.

Złe doświadczenia

Doświadczenia z przeszłości budują to kim jesteśmy teraz, jednak nie powinny psuć naszego obecnego życia.

Nie pozwól, aby złe doświadczenia z przeszłości wypłynęły podczas waszej pierwszej randki. Jeśli partner jest empatyczny zapewne chętnie będzie poznawał Ciebie a co za tym idzie Twoją historię, pozwól mu na to nie inicjując smutnych tematów.

Religia i polityka

To jeden z tych punktów, z którymi nie do końca się zgadzamy, niemniej często pojawia się wśród tematów tabu więc postanowiliśmy go zaznaczyć.

Religia i polityka mają wpływ na nasze życie, mniejszy bądź większy, ale mają. Nasze poglądy polityczne wychodzą podczas zwykłej rozmowy o finansach, filmach czy dowolnym innym temacie.

Naprawdę nie musimy wprost pytać „czy jesteś lewakiem?” aby wydobyć informacje o poglądach na pewne sprawy.

Naszym zdaniem unikanie tych tematów nie jest konieczne i w dużej mierze zależy od dystansu rozmawiających osób.

Mówienie o sobie

Na koniec zostawiamy nie tyle temat do rozmowy do sposób jej prowadzenia. Normalna rozmowa polega na zadawaniu pytań o drugą osobę i odpowiadaniu na nie.

Problem pojawia się w momencie, gdy przejmujesz rozmowę i zaczynasz mówić:

 • U mnie dokładnie tak samo,
 • To jeszcze nic. Ja …
 • Fajnie bo wiesz ja …
 • Pytam bo ja …

Masz problem z byciem narcyzem? Może to właśnie dlatego Twoje randki tak szybko się kończą?

Kiedy można zacząć na te tematy rozmawiać?

Wiesz już jakie naszym zdaniem tematy nie powinny być poruszane na pierwszej randce, ale pozostaje pytanie, kiedy można zacząć o nich mówić?

Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wiele zależy od wyczucia. Przykładowo budowanie wspólnej przyszłości jest dobrym pomysłem, gdy już pierwsze zauroczenie minie.

Kwestie pieniędzy czy spraw intymnych można poruszyć dużo wcześniej a rozmowa o byłych partnerach praktycznie nigdy nie ma sensu.

O czym rozmawiać na pierwszej randce?

Może ci się wydawać, że całkiem sporo jest tych „zakazanych” tematów, ale w praktyce większość osób doskonale zdaje sobie z nich sprawę i nie ma problemów z prowadzeniem normalnej rozmowy.

Pierwsza randka często jest krótkim spotkaniem trwającym około godziny czasu. Dobrze jest takie spotkanie potraktować jak przyjacielskie wyjście, z kimś kto może takim przyjacielem się stać.

Pociągacie się fizycznie, bo jesteście na randce, więc możecie skupić się w 100% na swoich charakterach. Niech rozmowa będzie sympatyczna i dotyczy tematów, które lubicie lub spraw codziennych:

 • Hobby,
 • Szkoła/praca,
 • Książki/Seriale,
 • Rozwój,
 • Tematy na czasie.

Nie szykuj się specjalnie na randkę, nie spinaj się, możesz zaplanować miejsce, w którym się spotkacie i ewentualne aktywności, ale w kwestii rozmowy pozwól, aby ta toczyła się swoim tempem.

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %