Ostatnia aktualizacja 30 sierpnia 2022 przez Redakcja

Prawo w wielu krajach jest pełne paradoksów, podczas gdy osoby w wieku 15 lat mogą uprawiać legalnie seks, to już oglądanie filmów dla dorosłych wymaga bycia pełnoletnim. Wspomniana bariera 15 lat to tzw. wiek zgody lub wiek przyzwolenia, który określa minimalny wiek od jakiego można w zgodzie z prawem odbywać stosunek seksualny. Pomimo iż ta granica wydaje się bardzo niska, to należy pamiętać, że w wielu krajach wynosi ona nawet 14-12 lat. W głowach niektórych polityków pojawiają się pomysły aby również w Polsce ta bariera wynosiła około 12 lat. W tym artykule postaramy się przedstawić wszelkie najważniejsze informacje na temat wieku zgody w Polsce i na świcie. Jeśli ten temat cię interesuje to zapraszamy do lektury.

Wiek zgody – co to jest?

Wiek zgody zamiennie nazywany wiekiem przyzwolenia jest minimalnym wiekiem ustalonym przez krajowe prawo, który określa od kiedy osoby są zdolne do wyrażenia zgody na czynności seksualne z inną osobą.

 • Wiek zgody w Polsce wynosi 15 lat

Choć wiek zgody bywa częstym tematem żartów to w aspekcie prawnym odgrywa ogromne znaczenie. W przypadku gwałtu na osobie poniżej 15 roku życia, osoba oskarżona nie może przyjąć linii obrony mówiącej, że do czynności seksualnych doszło za zgodą obu osób. Dziecko poniżej 15 roku życia nie może wydać przyzwolenia, które ma prawną moc.

Osoba nie będąca w wieku zgody będzie uznawana za ofiarę, a parter za osobę winną. Wyjątkiem od tej sytuacji jest stosunek seksualny dwóch nieletnich osób.

Samo określenie „wiek zgody” nie jest na co dzień stosowane. Przepisy prawa są bardziej szczegółowe i niepodlegające interpretacji, jasno określają wiek jaki dopuszcza czynności seksualne.

Wiek przyzwolenia nie ma nic wspólnego z pełnoletnością, prawami wyborczymi czy możliwością spożywania alkoholu.

Złamanie wieku zgody w Polsce – co grozi?

Dzieci, które nie ukończyły 15 roku życia, są w tzw. wieku ochronnym i odbywanie z nimi czynności seksualnych jest zabronione. Niedostosowanie się do przepisów będzie skutkowała odpowiedzialnością karną.

Warto zaznaczyć, że nie musi dojść do obcowania płciowego, w prawie wyróżniamy również inne czynności seksualne jak dotykanie w miejscach intymnych.

Dziecko poniżej 15 roku życia jest uznane za osobę, która nie może w pełni świadomie określić skutków jakie ze sobą niesie stosunek seksualny.

O karach wynikających ze złamania wieku zgody mówi art. 200 kodeksu karnego.

200. § 1. Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

W przypadku osób nieletnich odpowiedzialność określana jest przez ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Wiek zgody Świecie

Polska ze swoim prawem znajduje się wśród szerokiego grona krajów, w których wiek zgody wynosi 15 lat. Jednak świat czy nawet Europa nie są zgodne co do tego wieku, wynika to w dużej mierze z kultury i wiary funkcjonującej na danym terenie.

Warto zaznaczyć, że występują odchyły zarówno w dół jak i górę skali.

wiek zgody na siwecie

Choć w większości krajów świata wiek przyzwolenia jest ostateczną granicą, po której przekroczeniu dochodzi do przestępstwa, w niektórych krajach arabskich jak Jemen czy Arabia Saudyjska, seks z osobą poniżej tego wieku nie stanowi przestępstwa.

Wiek zgody zmieniał się na przestrzeni lat co było wynikiem zmian w społeczeństwie. W średniowieczu wynosił około 12 lat, ale do ekstremum dochodziło w Stanach Zjednoczonych, gdy niektóre stany w 19 wieku określały wiek zgody na 7 lat.

Obecny wiek zgody w wybranych krajach:

 • Meksyk – 12
 • Niemcy – 14
 • Portugalia – 14
 • Francja – 15
 • Czechy – 15
 • Słowacja – 15
 • Hiszpania – 16
 • Białoruś – 16
 • Turcja – 18
 • Indie – 18
 • USA – zależnie od stanu, zazwyczaj 16-18 lat.

Jak widać różnice w postrzeganiu dojrzałości do podejmowania decyzji na tle seksualnym są różne nawet w ramach jednego kraju, nie mówiąc o świecie.

Choć obecne tendencje w niektórych grupach są takie, aby dziecko decydowało o swojej płciowości i o tym, kiedy chce odbyć pierwszy stosunek, to większość społeczeństwa jest za ochroną osób nieletnich. Kraje jak Filipiny zwiększyły minimalny wiek z 12 do 16 lat, a w Polsce rozważa się podniesienie go do 16 lat.

Pojawiają się również pomysły zniesienia wieku zgody i w przypadku dziewczynek miałby on zachodzić w momencie pierwszej miesiączki. Jednak tego typu wypowiedzi, należą do skrajnych i nie odnajdują poparcia.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
50 %
Sleepy
Sleepy
25 %
Angry
Angry
25 %
Surprise
Surprise
0 %